Jak być asertywną? Ćwiczenia na asertywność.
Udostępnij:

Kobieta jako osoba uległa, która podporządkowuje się i spełnia oczekiwania innych – odeszła w niepamięć. Już jako małe dziewczynki wychowywano nas na grzeczne, poukładane i zawsze miłe. Ciągle słyszałyśmy, że nam nie wypada. Walka o swoje, mówienie tego co się myśli, odmówienie gdy nie ma się na coś ochoty wiązała się z przypięciem łatki agresywnej, niegrzecznej dziewczynki. Kobieta współczesna ma prawo do asertywności. Ale czym ona jest i jak się jej nauczyć?

Co to jest asertywność?

Będąc małą dziewczynką z pewnością nieraz słyszałaś, że Ci nie wypada. To sprawiło, że gdzieś w Twojej podświadomości zakodowana została uległość i poczucie zależności. My kobiety często boimy się być oceniane i nie wyrażamy własnego zdania. Dusimy w sobie wszystko, bo po prostu tak trzeba było robić. Tego często uczyły nas matki i babki, które w milczeniu przyzwalały na przemoc. Przychodzi jednak taki okres, kiedy nie wytrzymujemy i to, co siedziało w nas przez długi czas najzwyczajniej wybucha i pękamy, wpadając często w histerie i wściekłość.

Asertywność nie jest cechą charakteru, z którą się rodzimy bądź nie. Jest to umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie, którą nabywamy i kształtujemy przez całe życie. W odniesieniu do innych możemy być ulegli, agresywni albo asertywni. Osoba asertywna wyraża swoje zdanie, uczucia i emocje nie raniąc przy tym innych. Pozwala to na zbudowanie zdrowej relacji z innymi i z samą sobą. Bycie asertywnym nie polega na wchodzeniu z butami w cudze życie, choćby poprzez ciągłe radzenie komuś, co ma robić i jak ma żyć. Trening asertywności przechodzisz każdego dnia, kiedy szef prosi Cię byś została po godzinach, koleżanka kolejny raz błaga Cię o przysługę, a rodzice ciągle naciskają, abyś w końcu się ustatkowała.

Marzysz o świetnej karierze zawodowej? Naucz się jasno wyrażać swoje zdanie oraz oczekiwania. Nie daj się manipulować innym. Ucz się i popełniaj błędy. Nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi. Pracując nad asertywnością, odkryjesz swoje sekrety. Jesteś gotowa poznać prawdę o sobie? Kobiety, które zaczęły pracować nad asertywnością przyznają, że była to ich najlepsza decyzja w życiu.

Jak być asertywnym?

Bierzesz na siebie wszystkie obowiązki w domu? Niepostrzeżenie wyręczasz dzieci w najprostszych czynnościach? Rzucasz nagle wszystko i biegniesz z pomocą rodzicom, gdy tylko zadzwonią? A jak Twoja sytuacja wygląda w pracy? Pewnie spadają na Ciebie wszystkie najgorsze zadania, których nikt wcześniej nie chciał przyjąć? A może jesteś tak miła, że zostajesz po godzinach, by uratować pozostałych współpracowników? A co z Twoimi bliskimi i znajomymi? Śmiem twierdzić, że oni wiedzą lepiej, co jest dla Ciebie najlepsze. Uczą Cię jak masz wychowywać własne dzieci, co masz jeść i w co się ubrać? Uwierz mi, jeśli nie zadbasz o to, nikt nie będzie się domyślał co Ci się podoba i czy masz na to czas.

Jeśli chcesz zbudować zdrowe, szczęśliwe relacje z partnerem, dziećmi, bliskimi czy współpracownikami, wówczas asertywność staje się fundamentem. Tylko prawdziwa autentyczność pozwoli Ci cieszyć się prawdziwą przyjaźnią. Asertywność powinna być podstawą każdej relacji, choć wiadomo, że to nie jest wcale takie łatwe. Bo jak określić swoje granice, nie przekraczając strefy komfortu innych ludzi w sposób uprzejmy, ale jednocześnie stanowczy? Wyznaczaj zdrowe granice. Dzięki temu zbudujesz zdrowe relacje z innymi, zachowasz szacunek oraz ochronisz się przed nadużyciami.

Osoba asertywna – czyli jaka?

Asertywność uważa się za umiejętność komunikacyjną i społeczną, którą można kształtować. Trening asertywności zaczyna się od małych kroków. Masz trudności z odmawianiem, obawiając się problemów lub braku akceptacji ze strony najbliższych? W takiej sytuacji najlepiej zacznij od odmawiania niewielkich rzeczy, a z biegiem czasu opanujesz tą sztukę do perfekcji.

Co takiego sprawia, że dana osoba postrzegana jest jako asertywna? Po czym poznać, że nasze zachowanie jest wyrazem asertywności? Oto kilka kluczowych oznak postawy asertywnej:

  • Jesteś świadoma swojej wartości. Znasz swoje mocne i słabe strony.
  • Odważnie wyrażasz sprzeciw, ale także potrafisz się z kimś zgodzić.
  • Potrafisz przyjąć konstruktywną krytykę.
  • Bez problemów wyrażasz swoje zdanie, opinie i emocje.
  • Potrafisz przyjąć pochwały i komplementy.
  • Jesteś spójna. Potrafisz o sobie decydować i jesteś w tym konsekwentna.
  • Szanujesz innych i jesteś wobec nich wyrozumiała.
  • Trzymasz nerwy na wodzy. Nie dajesz się ponieść emocjom.

Asertywność nie jest łatwa, ponieważ nic nie jest czarne albo białe. Dlatego trzeba młode pokolenia uczyć czym ona jest. Brak prawa do wyrażania własnego zdania, autorytarny styl wychowania, nadopiekuńczość procentują w przyszłości kłopotami z poczuciem własnej wartości. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że trudniej wyrazić swoje zdanie. Na polu prywatnym i zawodowym. Na szczęście nie wszystkie zostałyśmy wychowane w duchu uległości. Możemy wzorować się na kobietach, które wiele dokonały i nie boją się otwarcie o tym mówić. Współczesne kobiety stają się niezależne, zacierając wszelkie granice i podziały. Pamiętajcie drogie Panie, zmianę zaczynamy od siebie, aby dokonała się w dzieciach. Wyzwanie rozwojowe BĄDŹ ASERTYWNA na pewno Ci w tym pomoże. Zadbaj o lepsze jutro.

Udostępnij: