coaching online, coach, sesje Skype
Udostępnij:
Coaching to metoda, która pomaga osiągać cele osobiste i zawodowe. Coach w tym procesie wspiera i motywuje do pokonania wewnętrznych blokad. Cały proces coachingowy zaczyna się od myśli: „chcę/potrzebuję zmiany”. To Ty jesteś ekspertem od swojego życia i wiesz najlepiej czego potrzebujesz. Coach nie powie Ci czego ta zmiana ma dotyczyć, ale wspomoże w jej realizacji. Coaching skupia się na wydobyciu z Ciebie tego, co najlepsze, weryfikując jednocześnie po drodze ograniczające przekonania i autodestrukcyjne schematy. Czasem takie sesje są trudne, ponieważ polegają na konfrontacji z samym sobą. Łamaniu wewnętrznych blokad i zmianie, której często boimy się.

 

Jak długo trwa proces coachingowy?

 

Wszystko zależy od rodzaju pożądanej zmiany. Jedne wiążą się z utratą czegoś do czego jesteśmy przyzwyczajeni, inne pomagają osiągnąć to co chcemy. Im więcej wewnętrznych blokad i zewnętrznych przeszkód, tym dłuższy proces. Zazwyczaj coaching trwa 8-12 sesji, które odbywają się raz w miesiącu. Coaching pozwala przezwyciężyć ograniczenia i zwiększyć samoświadomość. Rozwija pożądane zachowania i pomaga odnaleźć cel i drogę do niego. Kiedy znamy swoje powołanie, to wszystkie przeszkody jakie stoją na drodze są do pokonania. Każde postanowienie jest pierwszym krokiem, by stać się lepszą wersją siebie lub osiągnąć coś o czym zawsze marzymy. Zazwyczaj potem czekamy, że po ich nazwaniu nasze życie samo się odmieni. Lecz to wymaga sporo pracy i silnej woli.

 

Jak pracuje coach?

 

Dużo negatywnych opinii krąży o coachingu, co wynika z działania w mediach samozwańczych „coachów”. Profesjonalny coaching to nie są hasła typu „możesz wszystko” czy „jesteś zwycięzcą!”.  To ustrukturyzowany proces zawierający wiele narzędzi do pracy, to skuteczne metody psychologiczne. Coaching jest oparty na Twoich wartościach i tym co dla Ciebie ważne. Coach nie zna odpowiedzi i nie powie Ci co masz robić. On towarzyszy Ci w procesie zmiany, oświetla Ci drogę do celu i wspiera w jego realizacji. Wsparcie to polega na zadawaniu odpowiednich pytań, dzięki którym Ty sam dochodzisz do określonych wniosków i działasz. Bo nie ma zmiany bez działania. Coaching sprawdza się u ludzi, którzy chcą aktywnie zmieniać swoje życie.

 

Jak możesz być swoim trenerem w codziennym życiu?

 

Zastosuj kilka technik, aby skutecznie realizować swoje cele. Zacznij od zrobienia bilansu najważniejszych obszarów swojego życia. Dzięki temu odkryjesz, które dziedziny Twojego życia wymagają modyfikacji. Następnie ustal konkretny, realny cel. Zapisz na kartce co dokładnie chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Przede wszystkim precyzyjnie ustal do czego dążysz, na przykład chcesz schudnąć. Upewnij się, że ten cel jest wyłącznie Twój, a nie np. partnera lub kogoś z rodziny. Często podejmujemy się czegoś, co tak naprawdę nie jest naszym priorytetem. Zdefiniuj, co to dokładnie dla Ciebie oznacza (waga, wymiary, kształt sylwetki, w jakim czasie) i koniecznie określ, w którym momencie uznasz, że osiągnąłeś cel. Ważne jest, aby Twój cel był realny, a nie życzeniowy. Teraz przejdź do rozpisania planu działania. Dobrze sformułowany plan znacznie zwiększa szansę jego realizacji. Dokładnie określ, w jaki sposób, krok po kroku będziesz realizował cel. Aby ten plan był skuteczny, powinien zawierać sekwencję działań, czyli harmonogram kolejnych kroków, które trzeba przejść w określonym czasie. Dzięki metodzie małych kroków, stwarzasz sobie możliwość doświadczania większej ilości pozytywnych bodźców, związanych z chudnięciem. Takie małe sukcesy sprawią, że wzrasta Twoje poczucie skuteczności, wiara w siebie i motywacja do działania. Dawaj sobie nagrody za osiągnięcie kolejnych szczebli. Ostatnim etapem zmiany jest jej utrzymanie, czyli utrwalenie zachowania tak, by stało się stałym elementem stylu życia,  Twoim nowym nawykiem. Pamiętaj, że tylko Ty masz wpływ na to, czy rzeczywiście i trwale się zmienisz. Jeśli tego chcesz – bierz kartkę, długopis i do dzieła! Wsparcie w realizacji celów znajdziesz TUTAJ.

Prawdziwe zwycięstwa są zwycięstwami nad samym sobą.

Udostępnij: