Czym jest miłość i jak wygląda zdrowa relacja?
Udostępnij:

Czym jest miłość i jak być w szczęśliwym związku?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest miłość, wiedz, że życie z drugą osobą jest sztuką. Mało jest par, które żyją w nieprzerwanej zgodzie bez znaczących kompromisów i ustępstw, a przede wszystkim bez odpowiedniej pracy nad sobą. Pierwsze zauroczenie oraz bezgraniczny zachwyt drugą osobą szybko mijają i stajemy przed wyzwaniem – akceptuje drugą osobę w pakiecie z jej słabościami i pracuje nad sobą w tej relacji czy odchodzę i szukam „ideału”.

Dziś porozmawiamy o tym, jak stworzyć dobry związek. Oczywiście nie rozwiążemy wszystkich problemów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale kilka prostych zasad może pomóc w tworzeniu fajnej relacji. Jeśli będziesz o nich pamiętać i konsekwentnie wcielać je w życie, to bycie w związku stanie się przyjemniejsze i łatwiejsze!

 

Czym jest miłość, czyli jakie znaczenie ma wzajemny szacunek

To podstawa. Pogódź się z tym, że nie we wszystkim będziecie się zgadzać i uszanuj uczucia i preferencje drugiej osoby. Nie da się uniknąć konfliktów, ale za każdym razem staraj się zrozumieć motywacje partnera i to, że może on się kierować innymi kryteriami niż Ty. Przykładowo wielu mężczyzn poświęca dużą część wolnego czasu (i pieniędzy) na swoje hobby. To, co Tobie może wydawać się marnotrawieniem budżetu (na przykład droga wędka, gitara czy rower), dla niego jest często niezwykle ważnym elementem samospełnienia i warto to uszanować, nawet jeśli tego nie rozumiesz. To właśnie zaufanie.

Czym jest miłość do siebie i dlaczego musisz o siebie zadbać?

Sama również realizuj swoje pasje. Nie żałuj pieniędzy na siebie, a jak masz do wyboru kupić nowe zasłony lub pójść na kurs tańca, który kochasz – oczywiście wybierz to drugie. My kobiety z dawaniem sobie mamy duży problem. Zmieniaj to. Dla siebie samej i związku. Inaczej będziesz sfrustrowana i zła na partnera, bo „on myśli tylko o sobie”. Ty też myśl o sobie, dzięki czemu oboje będziecie szczęśliwsi. Wymagaj też szacunku – szczęśliwy związek nie doprowadza poniżenia i umniejszania. Dotyczy to także tego, jak się do siebie zwracacie i jak wypowiadacie się o sobie do znajomych i bliskich. Nie możesz sprawić, aby twój partner polubił teściową, ale jej obrażanie to brak szacunku dla Ciebie. Warto o to dbać.

Zadanie:

Bariery komunikacyjne takie jak: krytykowanie, obrażanie, rozkazywanie, grożenie, moralizowanie, nadmierne wypytywanie, doradzanie a także zmiana tematu, utrudniają skuteczną komunikację.

 Zastanów się, które z powyższych barier stosujesz najczęściej.

W jaki inny sposób możesz poinformować o tym co Cię boli i czego potrzebujesz?

Rozmawiajcie

Brzmi banalnie? To wcale nie jest takie proste. Jak często chciałaś coś powiedzieć, ale się wstrzymywałaś? Bo nie chciałaś go urazić. Albo „bo co on pomyśli”. Lub zwyczajnie bałaś się jego reakcji. W ten sposób wiele rzeczy dusisz w sobie, a problemy zakopujesz pod dywan. To kiedyś wybuchnie. Warto z tym walczyć i dzielić się swoimi wątpliwościami, zwracać uwagę na zachowania, które Cię denerwują. Zachęcaj swojego wybranka do tego samego. Wielu mężczyzn jest nauczonych skrywać swoje przemyślenia, dlatego warto namawiać ich do rozmowy i otwartości.

Szczęśliwy związek to przede wszystkim para swobodnie rozmawiających ludzi. Pielęgnujcie też komunikację, gdy nie jesteście razem, na przykład podczas wyjazdów służbowych. Nie musicie codziennie zdawać sobie sprawozdań z dnia, ale telefon lub Skype raz na dwa-trzy dni pozwoli na zdrową komunikację i zapewni was oboje o trosce i przywiązaniu. To szczególnie ważne, jeśli Twój związek to relacja na odległość. Na szczęście z pomocą przychodzi Internet. Niezależnie, czy to Niemcy, Irlandia, Holandia czy drugi koniec świata, warto regularnie rozmawiać i dbać o związek. Rozmowa to więcej niż pisanie na Facebooku.

 

Nie bójcie się szukać pomocy

Nie wszystkie problemy jesteś w stanie załatwić sama lub z pomocą bliskich osób. Wiele problemów warto przepracować na terapii, zarówno indywidualnej, jak partnerskiej. Zobaczysz, że spojrzenie specjalisty z zewnątrz pomoże rozwiązać wiele problemów w sposób, na jaki sama byś nie wpadła i pomoże Ci zrozumieć własne emocje. Choć w dobie pandemii warto ograniczyć wyjścia, to na szczęście w tym przypadku można wspomóc się siecią. Psycholog online pracuje tak samo, jak przy stacjonarnej wizycie. Psychoterapia online to także dobry pomysł dla osób skrytych i nieśmiałych – łatwiej będzie im się otworzyć w znajomym, bezpiecznym środowisku. Z pewnością przemówi także do osób mieszkających za granicą, gdzie trudniej znaleźć terapeutę mówiącego po polsku.

Zadanie:

Zastanów się w jaki sposób okazujesz miłość.

A w jaki sposób Ty chcesz być kochana?

 

Bądźcie sobą

Jak stworzyć dobry związek? Żyć pełnią życia ze świadomością, że nie ogranicza się w tym swojego ukochanego. Jeżeli czujesz, że o pewnych sprawach lepiej nie mówić, albo hamujesz pewne zachowania i czujesz się stłamszona, to niezawodny znak, że musicie popracować nad relacją. Ważna jest stabilność – znasz to uczucie, gdy zaraz po wspaniałych chwilach przychodzą kłótnie i fochy? Taka sinusoida nie jest dobra dla nikogo i świadczy o problemach z komunikacją. Jeżeli nauczycie się cieszyć sobą i pracować nad waszą relacją, to macie duże szanse na sukces. I pamiętaj – nie musicie być nierozłączni. Trochę odpoczynku od siebie i własnej przestrzeni jest nieodzowne dla każdego człowieka ?

Chcesz więcej ćwiczeń? Skorzystaj z kursoksiążki z ćwiczeniami terapeutycznymi ZDROWY ZWIĄZEK.

Życzę Ci duuużo miłości!

Joanna Mielniczuk

Przygotowałam dla Ciebie ćwiczenie. Możesz je pobrać poniżej:

Plik do pobrania

Udostępnij: