trening psychologiczny, ćwiczenia, warsztat terapeutyczny
Udostępnij:
Chcesz być silny fizycznie – trenujesz, idziesz na siłownie. Jeżeli masz małą wiedzę, dojdziesz do pewnego momentu i koniec. Nie potrafisz izolować mięśni podczas ćwiczeń, nie masz planu treningowego, przepalasz mięśnie, nie dostarczasz im w diecie budulca. Potrzeba wsparcia, żeby ruszyć dalej. Czytasz książki psychologiczne, słuchasz podcastów, oglądasz filmiki. Masz dużą wiedzę, o tym jakie masz problemy, ale to nic nie zmienia. Nic się nie zmienia, bo nic nie robisz. Potrzeba też działania, aby zaszły zmiany. Potrzeba treningu i kształtowania umiejętności, tak jak kształtujesz sylwetkę.

 

Nieprawidłowe wzorce

Świadomość i widza jest dobrym pierwszym krokiem. Ale może nie być wystarczająca, kiedy doświadczyłeś trudnego dzieciństwa, nie masz umiejętności miękkich czy żyjesz w ograniczających schematach. Wielu z nas wychowało się w dysfunkcyjnych rodzinach. To co kiedyś wydawało się normą, nie jest nią w rzeczywistości. Uwięzieni jesteśmy w sposobach życia, które na wcześniejszych etapach zapewniały przetrwanie. Nie potrafimy rozmawiać, tylko krzyczymy lub milczymy. Nie potrafimy być asertywni, tylko grozimy lub ulegamy innym. Nie potrafimy budować zdrowych relacji, bo dorastaliśmy w toksycznym środowisku. Dlatego tak ważna jest praca nad sobą i nauka pewnych umiejętności od podstaw. Poniżej są najważniejsze obszary, w których możesz mieć problemy.

 

Obraz siebie

Dorastając w trudnym środowisku, możesz mieć zaburzony obraz siebie. Uwierzyłeś w to co mówiono Ci i jak Cię traktowano, gdy byłeś dzieckiem lub nastolatkiem. Uwierzyłeś, że jesteś do niczego, że nie poradzisz sobie w życiu, że inni są lepsi, że nie zasługujesz na nic więcej. Sporo tych przekonań można by wymieniać. Dlatego warto pracować z tymi ograniczającymi. Musisz  na nowo poznawać siebie, aby czuć się ze sobą dobrze.

 

Emocje

Nikt nie nauczył Cię regulować emocji, dlatego teraz możesz nie radzić sobie ze stresem. Może czujesz się przytłoczony trudnymi sytuacjami i albo wybuchasz na innych, albo tłumisz wszystko w sobie. Jedno i drugie wiąże się ze szkodami dla Ciebie i Twoich bliskich. Boisz się emocji, bo one były zagrażające. Nauczyłeś się wyczuwać nastroje ludzi, aby móc się chronić. To dlatego, że funkcjonowałeś w trybie przetrwania.

 

Relacje

Co znaczyły relacje w Twoim życiu? Najczęściej zagrożenie. Nie było nikogo na kim można było polegać, kogoś kto dawałby wsparcie, pocieszył i pomógł. W związku z tym masz zniekształcony obraz tego jak relacje powinny wyglądać. Prawdopodobnie przyjmowałeś w domu jakąś rolę, którą teraz kontynuujesz w sytuacjach społecznych. Boisz się bliskości, a jednocześnie bardzo jej pragniesz.

 

To czego nauczyłeś się kiedyś, już jest nieaktualne. Funkcjonujesz tak bo nie potrafisz inaczej. Daj się poprowadzić przez ten proces. Skorzystaj z terapii, warsztatów czy ćwiczeń psychologicznych. Te znajdziesz TUTAJ.  Trening psychologiczny wymaga Twojego zaangażowania. Nic się nie zmieni bez Twojej aktywnej pracy. Dopiero ona zmieni Twój mózg. To pomoże Ci inaczej funkcjonować. Zdrowiej, pewniej i bezpieczniej.

Miłego dnia,

Asia

 

 

Udostępnij: