Grupa wsparcia online – co musisz wiedzieć?
Udostępnij:

Grupa wsparcia online – czym jest i na jakiej zasadzie działa?

Do niedawna grupa wsparcia kojarzyła nam się tylko z cyklicznymi spotkaniami twarzą w twarz, gdzie kilka lub kilkanaście osób siedzących obok siebie opowiadało o tym, co ich trapi, jakie mają problemy. Obecnie, głównie ze względu na pandemię spowodowaną koronawirusem znacznie zyskały terapie online. Wirtualna wersja grup wsparcia to nic innego jak zamknięta, półotwarta lub otwarta grupa, w której uczestnicy kontaktują się ze sobą za pomocą Internetu.

Co to jest grupa wsparcia online?

Uczestnicy takich grup mają głównie za zadanie wymieniać się między sobą wiedzą i doświadczeniami. Uczestnicy opowiadają o swoich problemach, traumach, zmartwieniach. Próbują wyjść z jednorazowego lub przeciągającego się kryzysu. Ale jednocześnie udzielić wsparcia osobom, które tak jak one aktualnie czują się bardzo źle. Dzięki takiej interakcji możemy zobaczyć, że nie jesteśmy sami ze swoim problemem, że podzielają go również inne osoby. A jak wiadomo w grupie znacznie raźniej poradzić sobie z przeciwnościami losu.

Motywacja i wzajemna pomoc w kryzysie.

Żadnym odkryciem jest fakt, że między osobami dzielącymi te same problemy i trudności buduje się szczególna więź. Nikt inny nie zrozumie nas bowiem tak dobrze, jak osoba która w danym momencie czuje to samo. Sama świadomość, że rozmawiamy z osobami będącymi w podobnym stanie, dodaje nam dodatkowej motywacji. I sprawia że stajemy się silniejsi psychicznie chcąc udzielić wsparcia rozmówcy. W końcu w naszym cierpieniu przestajemy być samotne – mamy wsparcie, a to w takich momentach jest najważniejsze. Dlatego też grupy wsparcia online są obecnie niezastąpione. Pomysł ich tworzenia oczywiście nastąpił znacznie wcześniej. I był inspirowany działaniem grup psychoterapeutycznych działających w rzeczywistym świecie. Ale teraz, w czasie pandemii takie działania są tym bardziej pomocne i ważne.

Takie grupy wzajemnej pomocy istnieją praktycznie na całym świecie, w formie cyklicznych (np. raz w tygodniu) spotkań online, na których udzielane jest wsparcie psychologiczne m.in. z tematów: trudności życiowych (śmierć najbliższych, problemy związane z hazardem, choroba dzieci itp.), uzależnienia (związane z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, hazardu) czy traumatycznych przeżyć, jakich doświadczyliśmy w przeszłości (przemoc domowa, trudne dzieciństwo).

Zapraszam Cię do naszej bezpłatnej grupy wsparcia dla kobiet:
FB: Kobieta silna psychicznie

Udostępnij: