Jak poradzić sobie bez wsparcia? Nie mam wsparcia bliskich.
Udostępnij:

Wsparcie bliskich – jak poradzić sobie bez niego?

Nasze życie jest pełne zawirowań, często musimy pokonywać przeszkody i radzić sobie z trudnymi emocjami. Czasem radzimy sobie sami, ale zdarza się, że potrzebne jest nam wsparcie bliskiej osoby. Skierowanie się najpierw do najbliższych osób, rodziny i przyjaciół jest pierwszą reakcją. Niektórzy nie mają jednak tyle szczęścia i owego wsparcia nie otrzymują. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

 

Kiedy potrzebne jest wsparcie?

Każdy z nas jest inny i radzimy sobie ze swoimi problemami w różny sposób. Niektórzy szukają rozwiązań w gronie bliskich osób, w Internecie, sięgają po poradę psychologów, a jeszcze inni zamiatają problemy pod dywan. Samo powiedzenie o tym co nas boli często przynosi ulgę. Ale są sytuacje, kiedy wygadanie się to za mało. Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „kiedy zgłosić się po wsparcie?” łatwo udzielić. Sięgnij po wsparcie zawsze wtedy, gdy poczujesz taką potrzebę. Oznacza to, że nadszedł odpowiedni moment na przyjęcie pomocy lub zweryfikowanie swoich uczuć i poglądów. Potrzebujemy usłyszeć słowa: „jestem z tobą, jesteś silna, damy sobie radę”. Dlaczego tak się dzieje? Gdy prosimy o wsparcie rodzinę czy przyjaciół – pytamy o to kogoś, kogo uważamy za autorytet w naszym życiu. Odpowiedź takiej osoby potrafi zmienić wiele w naszym postrzeganiu i wnieść świeży pogląd na problem. Często wystarczy sama obecność drugiej osoby. Poczucie, że mamy komu się wygadać i kto będzie w stanie unieść nasze emocje. Takie poczucie, że mamy kogoś przy sobie – daje siłę do działania i mierzenia się z trudami życia.

 

Brak wsparcia

Niestety, nie wszyscy mogą otrzymać wsparcie od najbliższych. Zdarzają się sytuacje, w których rodzina, czy „przyjaciele” – krytykują, zamiast wspierać lub ignorują problem. Jaki jest powód takiego zachowania? Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest brak odpowiednich narzędzi – czasami nasi bliscy nie wiedzą, jak mogą pomóc. Zadają sobie pytania – jak pomóc osobie z depresją? Jak poradzić sobie z alkoholikiem? Co mogę powiedzieć i zrobić w tej sytuacji? Postawmy się na miejscu osoby, która nie wie jak wesprzeć kogoś bliskiego. Odczuwa ona dyskomfort, niepewność, smutek, bezradność. Te uczucia nie są przyjemne, więc może próbować odsunąć się od bliskiej osoby, żeby tego nie przeżywać i nie „zarażać” emocjami. Część boi się, że powie coś złego i pogorszy samopoczucie bliskiej osoby. To jednak sprawia, że osoba z problemem czujemy się bardziej wyizolowane, bo przychodząc po wsparcie potrzebujemy być przyjęte i wysłuchane. Kolejnym powodem, dla którego możesz nie otrzymywać wsparcia, jest brak zainteresowania bliskich – mogą oni mieć swoje problemy, które stawiają wyżej niż Twoje. To smutna sytuacja, która nie jest jednak bez wyjścia. To sygnał, że warto poprawić komunikację w relacji i porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach i potrzebach. Kiedy nie ma kogoś, kto zaspokoi te potrzeby warto też zainteresować się pomocą z zewnątrz – psychologa, psychoterapeuty, coacha. Dobrą opcją jest skontaktować się z terapeutą, by dowiedzieć się więcej o opcjach pomocy. Czasem wystarczy jednorazowa interwencja kryzysowa.

 

Bliscy mnie nie wspierają.

Jeśli Twoje problemy Cię przerastają, a nikt z bliskich nie udziela Ci wsparcia z dowolnej przyczyny – nie jest to powód, by rezygnować z siebie. Terapeuci i specjaliści są ogólnodostępni i możesz sięgnąć po pomoc sama. Bez wsparcia jest trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Są dostępne sesje online lub chociażby telefony zaufania. Możesz w każdym miejscu zasięgnąć pomocy. Pamiętaj aby robić rzeczy dla siebie – akceptuj swoje emocje, nie rezygnuj z przyjemności i zadbaj o siebie. Jeżeli potrzebujesz się wygadać, napisz wszystko co leży Ci na sercu. To pomaga. Odpoczynek jest ważny, naucz się odprężać – możesz udać się na spacer, wpaść w wir malowania, poczytać ulubioną książkę. Znajdź swój sposób na relaks, by odzyskać równowagę w chwilach stresu. Takie odwrócenie uwagi pomoże Ci złapać dystans w trudnych chwilach.

Wiele osób się boryka z pozostawaniem samymi z problemami. Możesz poszukać też wsparcia właśnie wśród nich. Fora Internetowe, czy grupy na portalach społecznościowych pełne są osób, które przeszły lub przechodzą sytuacje podobne do Twoich. Empatia w takich miejscach jest ogromna i pozwala nabrać sił. Z takich znajomości niejednokrotnie tworzą się też przyjaźnie oparte na podobnych doświadczeniach. Możesz znaleźć tam osoby, które w przyszłości mogą stać Ci się bliskie i na których wsparcie będziesz mogła liczyć. Jeśli pozostajesz sama ze swoim problemem – zapraszam też na zamkniętą grupę na Facebooku: Kobieta silna psychicznie – Grupa Wsparcia, gdzie zawsze znajdziesz kobiety, które dzielą się doświadczeniami i dają wsparcie. W grupie raźniej!

Udostępnij: