radzenie sobie z samotnością, jak radzić sobie z samotnością, czuję się samotna, samotność w związku
Udostępnij:

Różne oblicza samotności

XXI wiek to epidemia samotności. Samotność wśród ludzi. Samotność w związku. Samotność w rodzinie. Samotność w domu, pracy, sieci. Samotność przyjmuje różne twarze. Czasem jesteśmy samotni w swoim własnym towarzystwie. Trudno wytrzymać ze sobą. Czasem doskwiera w tłumie ludzi, kiedy czujemy się wyobcowani. Zdarza się, że ten stan odczuwamy będąc w związku, gdy więcej dzieli niż łączy. Czujemy się samotni w rodzinie, gdy zderzamy się z brakiem zrozumienia. Dlaczego tak dużo tej samotności i jak sobie z nią radzić?

 

Samotność singla

Życie w pojedynkę, jak wszystko – ma zarówno swoje wady jak i zalety. Wśród zalet jest więcej czasu dla siebie, więcej czasu na pasje, przyjaciół i zabawę. Taki etap w życiu jest bardzo dobry na rozwój osobisty, pracowanie ze swoją psychiką i szukanie szczęścia w swoim życiu. To dobry czas na budowanie relacji z samym sobą. Niestety nie każda z nas potrafi efektywnie wykorzystać i docenić ten stan. Odczuwana samotność na widok par – potrafi złapać za gardło i nawiedzać w późniejszym czasie. Przestaje się lubić swoje życie, a idealizuje się związki. Co możesz wtedy dla siebie zrobić? Pamiętaj, że etapy w naszym życiu są przejściowe. Aktualny stan cywilny nie musi utrzymać się do końca życia (chyba że do tego będziesz dążyć). Oprócz tego rozejrzyj się. Wokół jest mnóstwo ludzi, którzy z radością spędzą z Tobą czas, jeśli tylko otworzysz się na nowe znajomości. Da Ci to wiele energii na kolejne dni i nadzieję, że można żyć inaczej. Czas dla siebie jest ważny. Dzięki niemu masz szansę nauczyć się siebie i cieszyć się ze swojego własnego towarzystwa. A tego z związku czasem bardzo brakuje.

 

Samotność w związku

Jak to jest, że będąc w związku, mając u boku ukochaną osobę – odczuwamy samotność? Przyczyny mogą być różne, ale skupimy się na tych najczęstszych. Twój partner nie poświęca Ci dość czasu. Gdy w życiu brakuje wspólnych chwil (czy to przez pracę, czy to przez inne zajęcia) więź ulega osłabieniu. Gdy spędzacie za mało czasu razem, możesz poczuć samotność. Jest to odczucie, które wskazuje Ci, że trzeba coś poprawić. Niekiedy nawet wspólne spędzanie czasu może okazać się niewystarczające. Jeśli będziecie w każdy wieczór siedzieć na kanapie przed telewizorem, więź między wami raczej się nie pojawi. Warto stawiać na nowe rozrywki i wyzwania. Może wspólny wyjazd, wypad do nietypowego miejsca spróbujcie np.: muzeum, escape roomy, zabawy terenowe. Mózg lubi nowe bodźce, a gdy będą one połączone ze wspólnym spędzaniem czasu – Wasz związek tylko na tym zyska.

Druga sytuacja może wynikać z zupełnie innej przyczyny niż brak czasu. Jeśli spędzacie go wspólnie, ale i tak odczuwasz samotność, to może to oznaczać, że czegoś w związku Ci brakuje. Tutaj sytuacja staje się bardziej skomplikowana, bo wymaga przyjrzenia się związkowi od podstaw – odpowiedzenia sobie na pytanie: „Czego mi brakuje? Jakie moje potrzeby nie są zaspokojone?”. Najlepiej w takiej sytuacji sięgnąć po dodatkowe wsparcie merytoryczne (np. e-book: Zdrowy związek). Poszukanie odpowiedzi w sobie jest pierwszym krokiem do poprawy jakości relacji.

Ostatnia sytuacja, w której najczęściej doskwiera nam samotność w związku to ta, w której nie potrafimy spędzać czasu sami ze sobą. Może być tak, że nie widząc się z partnerem – odczuwasz samotność. Nie potrafisz zaopiekować się sama sobą, nie masz hobby, nudzisz się będąc sama. Czas spędzany samotnie jest równie potrzebny dla Twojej psychiki, jak wypady ze znajomymi czy z partnerem. Często jest to moment podsumowań i przeanalizowania myśli. Samotność temu sprzyja. Nie bój się jej, ale potraktuj ten czas gdy jesteście osobno jako wartościowy dla relacji. Warto nauczyć się spędzać czas ze sobą – zarówno dla wspólnego szczęścia, jak i dla własnej kondycji psychicznej.

 

Co możesz dla siebie zrobić?

Bez względu na to czy jesteś w związku, czy też nie – możesz o siebie zadbać. Możesz zaopiekować się sobą i dać sobie przestrzeń na rozwój osobisty. Pozwoli Ci to radzić sobie z samotnością.

Nie rezygnuj z przyjaciół. Znajomi i przyjaciele to ogromne wsparcie. Nie zapominaj o tym, ciesz się ich towarzystwem i nie zaniedbuj relacji z nimi. Wspólne wyjścia potrafią oczyścić głowę i przynieść ogrom radości.

Zadbaj o swoją kondycję fizyczną. Aktywność jest zawsze dobrym rozwiązaniem, w szczególności dla osób zestresowanych. Warto udać się na wycieczkę rowerową, napawać się samą drogą i cieszyć się chwilą teraźniejszą.

Czasem pomaga także po prostu rozmowa. Zapraszam Cię do grupy, w której znajdziesz empatyczne osoby o podobnych doświadczeniach:  KOBIETA SILNA PSYCHICZNA – Grupa Wsparcia.

Polub siebie. Bywa to trudne, ale jest najważniejsze bo ze sobą przeżyjesz całe życie. Gdy lubisz siebie – świat staje się przyjemniejszym miejscem do życia. Twoja samotność może wynikać z tego, że nie potrafisz się sobą zaopiekować i przebywać w swoim własnym towarzystwie. Zrób coś dla siebie i naucz się spędzać wartościowo czas nawet, gdy nie ma innych wokół. Książka, angażujący seans filmowy, domowe spa… Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Udostępnij: