zazdrość, w związku, o eks, ex, jak sobie radzić z zazdrością
Udostępnij:

Zazdrość – jak sobie z nią radzić?

Zazdrość to emocja, która pojawia się w życiu wielu osób. Często przechodzi szybko i nie pozostawia trwałych śladów na relacji. Czasem to tak silna emocja, że potrafi niszczyć związki. Działamy wtedy emocjonalnie, jesteśmy zaborcze i oddajemy się bezwiednie snuciu negatywnych wyobrażeń. Zamiast zatrzymać się i przyjrzeć sobie, bo może wynikać z naszych doświadczeń. A może trzeba przyjrzeć się swojemu związkowi, w którym brakuje zaufania.

 

Zazdrość w związku. Związek we trójkę: Ty, on i zazdrość

Gdy Twój partner znika z pola widzenia, pojawia się zazdrość. Czujesz jak obezwładnia Cię lęk przed tym, co może się wydarzyć. Tworzysz czarne scenariusze, w których Twój partner poznaje kogoś i zostawia Cię. Zastanawiałaś się skąd to się bierze? Zrozumienie tego mechanizmu jest kluczem do poradzenia sobie z trudnymi emocjami.

Zazdrość pojawia się, gdy czujesz, że Twoja pozycja jest w jakiś sposób zagrożona. Bierze się ona z obawy przed utratą tego co masz. Tylko dlaczego się tego obawiasz? Tu jest powód – obawiasz się utraty, ponieważ możesz mieć silny lęk przed odrzuceniem. Na jakimś etapie swojego życia odczułaś stratę w bliskiej relacji. Może ktoś z Twoich opiekunów nie był obecny, kiedy tego potrzebowałaś. Może zostałaś wykluczona z grupy rówieśniczej na której Ci zależało. Może Twoja pierwsza miłość odeszła… Przyczyn może być wiele. Poszukaj ich w swoich doświadczeniach.

Nadmierna zazdrość o partnera może wynikać również z braku pewności siebie. Twoje poczucie własnej wartości jest zaniżone, a więc odczuwasz lęk w bliskich relacjach. Porównujesz się z innymi i czujesz się gorsza. Gdy przyjrzysz się sobie zauważysz, że zazdrość nie bierze się z sytuacji zewnętrznej, tylko z Twojej niepewności. I nad pewnością siebie warto pracować, aby wyeliminować tę przyczynę.

Uczucie zazdrości potrafi pojawiać się również w kontakcie z przeszłością partnera. Rozmowy o poprzednich związkach czy spotkanie byłej partnerki potrafią być przyczyną wielu kłótni. Kłótni wynikających właśnie z zazdrości. Jeżeli sama porównujesz się z byłą partnerką, skup się na sobie i doceń swoją wartość. Jeżeli tamta relacja jest zakończona, to oznacza że możesz czuć się bezpiecznie. To Ty jesteś wybranką swojego mężczyzny. Im wyższa Twoja samoocena, tym większe poczucie stabilizacji i spokoju w związku.

 

Co możesz zrobić, aby sobie poradzić z zazdrością?

Pierwszą i kluczową sprawą jest zdanie sobie sprawy z własnej wartości. Czy aby na pewno masz realny powód, aby czuć zazdrość? Jesteś wartościową osobą, którą wybrał Twój partner. Masz do zaoferowania tak wiele, więc czemu miałabyś się martwić? Gdy poczujesz ukłucie zazdrości przypomnij sobie o tym, co w Tobie lubi partner. Rozmawiaj z nim, jeśli odczujesz jakieś wątpliwości. W zdrowym związku partner uprawomocni Cię, podbuduje i zapewni o swojej wierności. Upewni Cię, że to Ty jesteś tą wartościową osobą, którą wybrał i z którą chce być. Warto też byś rozmawiała ze sobą, obserwowała swoje reakcje i szukała przyczyn takiego postrzegania związku.

Znajdź czas dla siebie. Zazdrość potrafi przysłonić wiele priorytetów. Łatwo zapomnieć o sobie, gdy jesteś cały czas skupiona na tym, co robi Twój partner. Nie pozwól na to, aby zaniedbać własne pasje i potrzeby. Zamiast skupiać się na nim, skup się na sobie. Zrób coś przyjemnego. Coś co sprawi, że poczujesz się wyjątkowo. Może relaksujące domowe spa? Może seans z ulubionym serialem, spotkanie z przyjaciółmi? Do Ciebie należy wybór. Możesz zadręczać się myślami lub przyjemnie spędzić wolny czas. Takie odwrócenie uwagi naprawdę działa!

 

Zazdrość kontrolowana

Zdarzają się niestety także związki, w których zazdrość jest świadomie wywoływana. Partner wywołuje obawy i rzuca uszczypliwe uwagi, które mają na celu wywołanie odpowiednich reakcji. Są to manipulacje i oznaczają toksyczne zachowanie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji – zazdrość nie jest absolutnie Twoją winą i jest prawidłową reakcją na zagrożenie. Niestety to zagrożenie wywołuje celowo Twój partner. Takie zachowanie jest niezdrowe i służy kontroli nad Tobą. W tej sytuacji warto przyjrzeć się związkowi. Może to właśnie partner cierpi na niższe poczucie własnej wartości i stara się w ten sposób podbudować? Warto rozmawiać, cierpliwie słuchać i mówić o swoich potrzebach i uczuciach. Pozwoli to rozwijać więź między Wami.

Jeżeli natomiast Twoje potrzeby nie są respektowane, partner nie liczy się z Twoimi uczuciami i satysfakcję sprawia mu Twoje cierpienie – zastanów się nad zakończeniem relacji. Nie zrobienie tego w odpowiednim czasie sprawi, że obniży się Twoja samoocena i zagrożone jest Twoje zdrowie psychiczne. Jeśli podejrzewasz, że znalazłaś się w takim toksycznym związku – warto sięgnąć po dodatkową pomoc. Skorzystaj z porady psychologa lub psychoterapeuty. Polecam Ci również ten e-book: Zdrowy związek, dzięki któremu możesz uzdrowić relację.

Udostępnij: