Jak sobie radzić ze stresem - co warto wiedzieć?
Udostępnij:

Jak sobie radzić ze stresem?

Stres. Jak pokonać stres? Jak sobie radzić ze stresem? To tematy o których wiele się mówi i pisze. Zastanawiałaś się kiedyś czym faktycznie jest stres? Kiedy czujesz go najmocniej i jak reaguje na nie Twoje ciało? Stres to stan przeciążenia organizmu. To napięcie psychiczne i fizyczne. Kiedy stres trwa dłużej, zaczyna wydzielać się kortyzol. Gdy jego ilość w organizmie jest zbyt wysoka, pogarsza się stan Twojego zdrowia. Sposób reagowania na czynniki stresowe ma decydujący wpływ na to, jak się czujesz. Pewien poziom stresu jest potrzebny do życia. Zbyt niski poziom stresu powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie. Zbyt wysoki sprawia, że zaczynasz odczuwać napięcie, trudności z koncentracją czy fizyczne zmęczenie. Jeżeli długo pozostajesz pod wpływem działania stresu, tym mniejszą masz zdolność do rozpoznawania go.

Negatywne skutki stresu odczuwają najbardziej osoby niecierpliwe, wrogo nastawione do otoczenia, agresywne, żyjące w pośpiechu, nadmiernie rywalizujące i dążące do celu za wszelką cenę. Natomiast u osób o cierpliwych, pokojowo nastawionych, żyjących spokojnie i skłonnych do współpracy, rzadziej dochodzi do nasilenia objawów stresu. Każda sytuacja stresująca wywołuje jakieś emocje. Czasem silne, czasem ledwo dostrzegalne. Emocje to prawdy o nas samych. Informacje o tym, co czujemy i czego potrzebujemy. Gdy nie wiesz, jak sobie radzić ze stresem niepokój wywiera istotny wpływ na nasze zachowanie. Większość z nas ma problem z ich odczytywaniem, rozumieniem i wyrażaniem. Współczesnym sposobem na doskonałość jest wypieranie emocji. Z wiekiem stajemy się coraz lepsze w ich tłumieniu i hamowaniu. Jednak, kiedy je odrzucamy, tracimy moc i przestajemy się rozwijać. Odczuwanie nieprzyjemnych emocji jest częścią naszej natury. Niechciane, wyparte emocje przejmują nad nami kontrolę. Wracają i uderzają ze zdwojoną siłą.

DO CZEGO POTRZEBNE SĄ EMOCJE?

INFORMUJĄ. Emocje są wyraźne i szybkie, dzięki czemu możesz szybko podejmować decyzje.

MOTYWUJĄ i stymulują do działania.

KOMUNIKUJĄ. Informują innych o Twoim samopoczuciu.

ORIENTUJĄ. Dostarczają informacji na temat otoczenia oraz tego, jak czują się inni.

MODULUJĄ. Dzięki nim masz energię do działania, dostosowują jej poziom do sytuacji, w której się znajdujesz.

Przez najbliższe kilka dni obserwuj co dzieje się z Tobą, gdy doświadczysz sytuacji stresowej. Codziennie zapisuj stresujące wydarzenia, których doświadczasz. Określ jakie emocje dominują u Ciebie w sytuacji stresowej. Przeanalizuj co myślisz i jakie reakcje pojawiają się w ciele. I na koniec jak zareagowałaś na sytuację stresową. Taka samoobserwacja jest skuteczną metodą uświadomienia sobie, co powoduje stres i jak nawykowo reagujesz w sytuacjach stresowych.

Sprawdź, jak poradzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Jak przezwyciężyć stres? Poznaj kilka prostych technik i sprawdzonych sposobów, by uporać się z trudnymi emocjami.

Stres to reakcja organizmu, będąca odpowiedzią na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę. Zdarzenia takie nazywamy stresorami, a ich źródło może być zarówno fizyczne, jak i społeczne. Na wiele sytuacji nie mamy wpływu, dlatego musimy wiedzieć, jak poradzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Poznaj kilka wskazówek i dowiedz się, jak pokonać stres!

Jak sobie radzić ze stresem – czy to w ogóle możliwe?

Stresory mogą różnić się pod względem siły oddziaływania i okoliczności. Nie zawsze są to negatywne zdarzenia – stresujemy się także w chwilach radosnych, ale ważnych (np. ślub, randka). Istotą stresu jest więc nie tyle samo wydarzenie, co po prostu wystąpienie konieczności przystosowania do nowej sytuacji. Często więc stres dzielimy na dwie podkategorie: stres „negatywny”, który może nas dezorganizować, rodzić poczucie zagrożenia i pogarszać samopoczucie oraz stres „pozytywny” – eustres, który często objawia się przypływem energii, ekscytacją, ale jednocześnie miesza się z obawami o to, czy wszystko uda się tak, jak sobie tego życzymy.

Od czego zależy to, że się stresujemy? Nierzadko zdarza się, że te same sytuacje są dla jednych osób ekscytującym wyzwaniem (eustres), a dla innych prawdziwym utrapieniem (dystres). Ludzie bardzo różnią się subiektywną oceną poszczególnych sytuacji, inaczej reagują na zmianę i w różnym tempie się do niej przystosowują. Tym samym, istotną rolę w tym, czy się stresujemy, odgrywa nasza subiektywna ocena stresora. Nad nią możemy odpowiednio pracować, by pokonać stres lub przynajmniej ograniczyć jego negatywne skutki dla naszego organizmu.

Jak pokonać stres – sprawdzone metody:

  • Uwierz w siebie – Twoje poczucie własnej wartości, zadowolenie z siebie i samoakceptaja mają ogromne znaczenie dla tego, jak będziesz radzić sobie ze stresem. Nie obwiniaj się za wszystko, co negatywnego dzieje się wokół Ciebie i nie daj sobie wmówić, że problem leży w Tobie!
  • Traktuj trudności jak wyzwania – niezależnie od tego, jakie sytuacje Cię spotykają, pamiętaj, żeby wyciągać wnioski i traktować je jako lekcję. Znajduj energię w tym, co się dzieje! Na przykład: kiedy masz w pracy do wykonania bardzo skomplikowany i czasochłonny projekt, nie traktuj go jak kary i przykrego obowiązku. Pomyśl, ile możesz się nauczyć i jaka będzie satysfakcja, gdy się z tym uporasz. Jednocześnie nie bój się prosić o pomoc! Współpraca z innymi to najlepsza odpowiedź na to, jak pokonać stres w pracy!
  • Naucz się odprężać – organizm potrafi przystąpić do mobilizacji w odpowiedzi na stres, ale też potrafi się skutecznie odprężyć. Znajdź ujście dla swoich emocji i pamiętaj, że pokonać stres możesz na wiele sposobów – np. medytując, spacerując, malując, zaplatając makramy, czytając książkę itp.
  • Bądź aktywna – ruch jest jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Ćwiczenia osłabiają reakcję stresową organizmu i poprawiają nastrój.
  • Szanuj swoje emocje – stres nie powstaje bez przyczyny. Stanowi bowiem wskazówkę dla ciała i umysłu, ucząc Cię jednocześnie postępowania w przyszłości. Słuchaj swojego ciała, obserwuj je, a z większą łatwością będziesz radzić sobie z trudnymi sytuacjami i następnym razem szybciej uda Ci się pokonać stres.

Jak sobie radzić ze stresem – pierwsza pomoc

Pewnie żyjesz szybko, a Twoje życie osobiste i zawodowe niesie ze sobą wiele czynników wywołujących stres. Może poczułaś, że sprawy Cię przytłaczają. Może już masz problemy ze zdrowiem. Polecam Ci Wyzwanie rozwojowe „Pokonaj stres”. To kurso-książka, dzięki której poznasz strategie wzmacniania odporności psychicznej w sytuacjach stresowych. W ciągu miesiąca nauczysz się rozpoznawać objawy stresu, dzięki czemu łatwiej poradzisz sobie z nimi. Dowiesz się, jak zamieniać stres szkodliwy na stres mobilizujący. Skorzystasz z autodiagnozy poziomu stresu i określisz swój styl radzenia sobie z nim. Nauczysz się czytać sygnały z ciała i rozpoznawać objawy przeciążenia organizmu. Poćwiczysz, aby zredukować stres (poprzez zmianę przekonań, pracę z ciałem, wyobraźnię, ćwiczenia oddechowe i trening uważności). Nie masz wpływu na to, co Cię spotyka, ale masz wpływ na to, jak reagujesz na zdarzenia, których doświadczasz.

Wyzwanie rozwojowe „Pokonaj stres” znajdziesz TUTAJ.

 

Mam dla Ciebie mały gratis. Pobierz go i wykorzystaj w stresującej chwili 🙂

Plik do pobrania

Udostępnij: