Przemoc psychiczna w związku. Jak ją rozpoznać?
Udostępnij:

Różne rodzaje przemocy

Przemoc ma różne oblicza. Może przybierać postać agresji wyrażonej wprost lub bardziej subtelnie, w postaci żartu czy nieznośnego milczenia. Przemoc może objawiać się w spojrzeniu pełnym dezaprobaty, ignorowaniu próśb czy porównywaniu z innymi. Co jednak zrobić, jeśli nie dostrzegamy, że jesteśmy ofiarami ale w relacji czujemy się coraz gorzej? Mamy różne rodzaje przemocy, niektóre są oczywiste, niektóre są ukryte pod płaszczykiem dobrych intencji. Warto się przyjrzeć swojemu otoczeniu i sprawdzić, czy nie jesteśmy poddawani jakiejś formie przemocy.

 

Przemoc fizyczna

Zaczynamy od najbardziej oczywistej i widocznej przemocy, czyli tej fizycznej. Jest ona łatwa do rozpoznania, bo gdy dotyka Cię krzywda fizyczna czujesz ból. Na taką krzywdę jesteśmy nauczeni reagować szybciej. Jeśli partner uderzy Cię, czy popchnie – to jest przemoc fizyczna. Jeżeli zagrodzi Ci drogę, gdy chcesz wyjść – to jest przemoc fizyczna. Nie musi ona zostawiać śladów na ciele, ale jest celowym działaniem mającym na celu zastraszenie poprzez pokazanie swojej przewagi fizycznej. W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty, lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, a nawet założyć Niebieską Kartę. Przemoc niestety nie jest rzadkim zjawiskiem i nie musisz się jej wstydzić. Wstydzić powinien się sprawca. Warto sięgać po pomoc i powiedzieć o swoich doświadczeniach bliskim, zaufanym osobom. Ktoś z boku będzie miał większą siłę do walki z Twoim oprawcą, kiedy Ty przestałaś już ufać sobie.

 

Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna jest często trudniejsza do zauważenia niż fizyczna. Czemu tak się dzieje? Mamy oczywiste formy przemocy psychicznej, takie jak obrażanie, krzyk, agresja słowna – tutaj nie ma co się zastanawiać. Istnieją jednak jej bardziej subtelne formy. Dotyczą zachowań bierno-agresywnych, czyli agresji nie wyrażonej wprost. Jest to karanie ciszą, zawstydzanie i wpędzanie w poczucie winy, sarkastyczne uwagi, unikanie lub ignorowanie drugiej osoby. Jeżeli ktoś próbuje Cię zaatakować w taki sposób to chce, żeby zabolało psychicznie. Chce, żebyś się bała i żebyś nie była zbyt pewna siebie. Nie ma usprawiedliwienia dla takiego zachowania. Nie powinnaś sobie pozwalać na to. Bądź czujna, kiedy osoba z Twojego otoczenia (rodziny, związku, pracy) przekracza granice. Szacunek w relacjach jest podstawą. Ale to Ty jako dorosła musisz zadbać o swoje dobro. Na skutek przemocy psychicznej możesz uwierzyć w nieprawdę. Słowa, które mówią, że „jesteś bezwartościowa, głupia” itp. – nie są zgodne z prawdą. Mają na celu podciąć Ci skrzydła, tak żebyś była niezdolna do działania. Niestety przemoc psychiczna prowadzi często do tego, że nie wierzysz w siebie. Najważniejszym jest zauważyć to i wyrwać się z tej pętli. Pomocna będzie terapia u specjalisty, bo z takiej przemocowej relacji ciężko wyjść samemu.

 

Przemoc finansowa

Coraz częściej słyszy się o przemocy finansowej. Jest to forma przemocy materialnej, która polega na uzależnieniu jednej ze stron od swoich zasobów finansowych lub pozycji zawodowej. Kiedy mamy do czynienia z taką przemocą? Gdy partner ogranicza Twoją wolność – nie pozwala Ci iść do pracy, albo zabiera Twoje zarobki, aby samodzielnie nimi rozporządzać. Przez to stajesz się uzależniona od niego – a wtedy takiego partnera ciężko opuścić. Bez pomocy i wsparcia bliskich, można wiele lat być w takiej pułapce. Ten sposób kontroli przyjmują czasem przełożeni, którzy grożą wyrzuceniem z pracy, jeżeli nie będziesz spełniać ich nierealnych oczekiwań. Prawdą jest, że przemoc rodzi przemoc – osoby skłonne do zachować przemocowych najczęściej powielają schematy, które wyniosły z domu. Często też przemoc wynika z ich słabości – którą próbują sobie zrekompensować kontrolą i poczuciem wyższości nad kimś.

 

Co możesz zrobić, jeżeli ktoś z Twojego otoczenia stosuje przemoc?

Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie i życie – zgłoś się na policję, załóż mu Niebieską Kartę i jak najszybciej oddal się z pola rażenia. Lepiej zakończyć relację i odciąć się, niż narażać własne życie i zdrowie. Jeśli czujesz się nękana psychicznie – zgłoś się do psychoterapeuty. Pomoże on podbudować Twoje poczucie własnej wartości i nauczy Cię wyznaczania granic w zdrowy sposób. Nabierzesz siły do walki o siebie. Jeśli stosowana jest wobec Ciebie przemoc finansowa – zgłoś się po pomoc do odpowiedniej placówki i powiedz bliskim co się dzieje. Jako ofiara na pewno zdarzało Ci się poczuć chęć pomocy temu, który nie radzi sobie z emocjami i wyżywa się na Tobie. Możesz go tłumaczyć i usprawiedliwiać. To jednak droga w przepaść. Agresor musi sam chcieć się zmienić i sięgnąć po pomoc. Jeśli chcesz poznać kobiety, które mają podobne doświadczenia, nie czujesz się pewna – spróbuj skorzystać z grupy wsparcia. Możesz też podzielić się swoimi przemyśleniami na grupie na Facebooku: KOBIETA SILNA PSYCHICZNIE – Grupa Wsparcia. Jeśli jesteś ofiarą jakiejkolwiek przemocy, zgłoś się po pomoc. Pamiętaj, że nie musisz być sama ze swoim problemem.

Udostępnij: