jak pozytywnie myśleć
Udostępnij:
Optymizm poprawia jakość życia, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i szybciej rozwiązywać problemy. Jeżeli postrzegamy życie jako pozytywne doświadczenie, to częściej odczuwamy radość i spokój. Pozytywne nastawienie ułatwia radzenie sobie z porażkami. Bycie optymistą przynosi wiele korzyści dla ciała i ducha. Optymistą jest osoba, która umie znaleźć pozytywy różnych, nawet trudnych sytuacji. Wie, że negatywne doświadczenia nie trwają wiecznie, dlatego skutecznie szuka nowych rozwiązań. Skupia się na działaniu, zamiast rozpamiętywać błędy. Celebrowania życia można się nauczyć i nie jest to takie trudne.

 

Nurt psychologii pozytywnej stworzony przez Seligmana, rozpoczął badania na temat optymizmu i pesymizmu. Wszystko zaczęło się od badań na temat wyuczonej bezradności. To mechanizm, który tłumaczy jak osoba poddana działaniu negatywnego bodźca (gdy nie ma szans, aby go uniknąć) przestaje walczyć. Nie zmienia swojego nastawienia nawet wtedy, gdy otrzymuje szansę, aby zmienić swoją sytuację. W trakcie tych badań odkryto, że są osobniki korzystające z nowych szans i unikające negatywnych bodźców. To właśnie optymistyczne nastawienie dawało im szansę na zmianę i poprawę swojej sytuacji.

Osoby pozytywnie nastawione żyją dłużej

Pozytywnie nastawieni ludzie dłużej żyją. Mają niższe ciśnienie krwi, niższy poziom kortyzolu i adrenaliny, rzadziej zapadają na choroby serca i nerwice. Mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę i lepszy poziom cholesterolu. Ma to swoją przyczynę w tym, iż takie osoby nie są w tak dużym stopniu narażone na stres. W związku z tym jak myślą, mają mniejsze poczucie zagrożenia (niższy poziom lęku). Niższy poziom stresu pozytywnie wpływa też na odporność organizmu. Mięśnie są bardziej rozluźnione, tętno jest spokojne, oddech jest głębszy. Ciało nie jest niepotrzebnie mobilizowane do działania. Optymiści zdecydowanie częściej cieszą się lepszym zdrowiem.

Osoby pozytywnie nastawione czerpią większą satysfakcję w pracy

Optymizm sprzyja zadowoleniu z pracy. Dzięki temu, że wiele sytuacji można przekuć na swoją korzyść, zapobiega frustracji i wypaleniu zawodowemu. Optymiści mają większą szansę na odniesienie sukcesu, bo ta wewnętrzna siła napędza do działania i podejmowania ryzyka. Osoby pozytywnie nastawione szybciej się motywują. Ta motywacja zwiększa szansę na realizację założonych celów. Optymiści mają wyższe poczucie własnej wartości, dzięki czemu w trudnych sytuacjach szybciej potrafią znaleźć skuteczne rozwiązanie. Takie osoby chętniej podejmują aktywności i są bardziej sprawcze w życiu. To wszystko wpływa na większe sukcesy zawodowe i materialne.

 

Osoby pozytywnie nastawione mają lepsze relacje z ludźmi

Osoby pozytywne częściej są uśmiechnięte. Dlaczego? Ponieważ mają lepsze relacje z rodziną, partnerami i współpracownikami. Mają więcej znajomych i przyjaciół. Nie są marudami, mają poczucie humoru i wprowadzają przyjazną atmosferę. Optymiści częściej żyją w udanych związkach, dlatego że są bardziej zgodni, a w sytuacji konfliktu szukają rozwiązania. Łatwiej się z nimi komunikować i przyjemniej spędzać czas. Warto w życiu być optymistą, bo optymiści czują się zadowoleni z życia. Szybciej, łatwiej i przyjemniej nawiązują kontakty społeczne. Są bardziej otwarci i dzięki temu lubiani w towarzystwie.

 

Osoby pozytywnie nastawione lepiej śpią

Pozytywne nastawienie przekłada się na jakość snu. Optymiści mają zdrowszy i dłuższy sen. Rzadziej mają problem z bezsennością lub sennością w ciągu dnia. Pozytywne myślenie sprzyja radzeniu sobie ze stresem. To ułatwia zasypianie i pomaga szybciej się zregenerować. Pod wpływem silnych emocji trudno jest zasnąć. Osoby optymistyczne łatwiej się uspokajają. To pozytywnie wpływa na ich samopoczucie. Dzięki temu kolejnego dnia wstają znowu szczęśliwsi.

 

Jak stać się optymistą?

Istnieje spora różnica między wyuczonym optymizmem, a patrzeniem na świat przez różowe okulary. Pozytywne nastawienie musi iść w parze z działaniem. Samo powtarzanie sobie pozytywnych sloganów czy afirmacji to kruchy fundament. Zburzy się prawdopodobnie po pierwszej porażce. Pozytywnego myślenia można się nauczyć. Od czego możesz zacząć?

Przestań wymyślać negatywne scenariusze. Ucinaj takie myśli w zarodku. Nie pozwól, aby ogarnęły całą Twoją głowę. Wydarzyło się coś nieprzyjemnego, ale to nie powód aby cały dzień taki się stał. Pozytywne myślenie nie jest tarczą, która ochroni Cię przed wszystkimi niepowodzeniami i porażkami. Ale może skutecznie pomóc Ci znaleźć światełko w tunelu – rozwiązanie trudnej sytuacji.

Określ stopień trudności/nieprzyjemności danej sytuacji. Następnie sprawdź jakie przekonania ona w Tobie uruchamia. Potem wypisz działania i uczucia, które się pojawiły. Następnie zakwestionuj te przekonania i negatywne myśli. I na koniec przejdź do działania. Zaplanuj aktywności, dzięki którym poradzisz sobie z negatywnymi emocjami i myślami.

Optymiści mają najzdrowszy sposób funkcjonowania. Optymistom łatwiej uniknąć depresji.

Optymiści mają wyższą samoocenę. Optymiści są mniej zestresowani. Optymiści rzadziej tracą kontrolę nad własnym życiem. Optymiści mają łatwiej w życiu.

 

Czy optymizmu można się nauczyć?

Pozytywne myślenie to coś, dzięki czemu podejmujesz życie z poczuciem pewności i radości. Jeśli czujesz, iż wyczerpałaś limit chęci budzenia się w złym nastroju, zastanawiania się w jaki sposób wszystko ogarnąć, chcesz mieć lepsze relacje z ludźmi – pracuj nad pozytywnym nastawieniem. W tym pomoże Ci zestaw ćwiczeń. Przekonaj się jak fajnie jest żyć z innym nastawieniem. Zmiana schematów myślenia nie jest najprostsza. Ale z czasem będzie stawać się coraz łatwiejsza, aż w końcu pozytywne nastawienie będzie pojawiać się naturalnie.

Ćwiczenia znajdziesz TUTAJ

Udostępnij: