Sposoby radzenia sobie ze stresem
Udostępnij:

Co musisz wiedzieć, aby lepiej radzić sobie ze stresem?

Jeśli posiadasz dobre sposoby radzenia sobie ze stresem, Twoja siła psychiczna jest jak mięsień przy podnoszeniu ciężarów, a siła psychiczna kształtuje się, gdy jesteśmy poddani ciężarom życia i uczymy się radzić sobie z nimi. Nie ma złotej recepty na siłę psychiczną. Nie ma jednego sposobu na budowanie wewnętrznej mocy. Otoczenie, sposób wychowania, sytuacje życiowe mogą wzmacniać lub osłabiać siły mentalne. Na to co było kiedyś – nie masz wpływu, ale masz kontrolę nad tym jak żyjesz teraz.

Sposoby radzenia sobie ze stresem – jaka jest kobieta silna psychicznie?

Mocna psychika to umiejętność przezwyciężania swoich słabości. To wytrwałość podążania w obranym kierunku. To kształtowanie charakteru w obliczu trudności. Siła psychiczna polega na walce z samą sobą. Silna psychika to moc, dzięki której możesz pewnie iść przez życie. Osoby silne psychicznie czują się bezpiecznie w życiu, ponieważ znają swoje cechy i wiedzą, że poradzą sobie w trudnych chwilach.

Dlaczego warto odrzucić nabyte wzorce myślowe?

Zostałyśmy wychowane na bajkach, w których osoby silne przedstawiano jako złe. Postać silna psychicznie realizowała swoje cele, była asertywna i myślała o sobie. Nastawienie na siebie i swoje potrzeby, oznaczało dostanie etykietki czarnego charakteru. Osoby delikatne i słabe były zazwyczaj przedstawiane jako te dobre. Od najmłodszych lat programowano nas na bycie słabym. Bycie słabym było bardziej akceptowane społecznie. W końcu bardziej lubimy osoby uległe, nie potrafiące odmawiać i biegnące z pomocą, gdy jej potrzebujemy. Kobieta silna postrzegana jest jako egoistyczna i zła. Przecież nie spełnia niczyich oczekiwań i pewnie idzie przez życie. Wie czego chce i krok po kroku realizuje swoje cele. Potrafi odmawiać i wyznaczać granice. Kobietą silna psychicznie nie jest łatwo sterować.

Jak budować silną psychikę, czyli sposoby radzenia sobie ze stresem

Nie jest łatwo wzmacniać psychikę, ponieważ to wymaga ciągłej pracy nad sobą i nie masz wpływu na to co się wydarza, ale masz wpływ na to jak reagujesz. Twoje myśli kształtują emocje i nastawienie.  One wpływają na Twoje działanie.  Twoje działania wpływają na Twoje życie.

https://www.youtube.com/watch?v=BqqJVKAFDgA

Od czego zacząć?

Bądź uważna. 

Bądź w „tu i teraz”. W tym momencie jesteś bezpieczna. Jeżeli skupiasz się na przeszłości, możesz czuć złość i żal. Masz poczucie krzywdy. Zaczynasz czuć ciężar tego, co już dawno za Tobą. Gdy myślisz za dużo o przyszłości, zaczynasz czuć lęk i wyobrażasz sobie czarne scenariusze oraz zamartwiasz. Wyciągnij wnioski z przeszłości i puść to, co było. Zastanów się, co w przyszłości może pójść nie tak i przygotuj sobie plan B. Nie skupiaj się na tym zbyt długo, ponieważ umysł nie odróżnia wyobrażeń od rzeczywistości. Na negatywne wyobrażenie ciało reaguje jak na zagrożenie. Odczuwasz stres i blokujesz się.

Bądź odważna. 

Działaj pomimo tego, że boisz się. Odwaga to nie jest brak strachu. Nie boją się tylko psychopaci. Odwaga to podejmowanie działania razem z obawą, że coś może pójść nie tak, a gdy zaczynasz działać – lęk mija. Masz wpływ na interpretacje tego co Cię spotyka. Warto wybrać takie, które będą Tobie służyły. Możesz problemy traktować jako przeszkody lub jako wyzwania.

Bądź asertywna.

Tę umiejętność komunikacyjną i społeczną możesz kształtować. Trening asertywności zaczyna się od małych kroków. Masz trudności z odmawianiem, obawiasz się problemów lub braku akceptacji ze strony najbliższych? W takiej sytuacji najlepiej zacznij od odmawiania niewielkich rzeczy, a z biegiem czasu opanujesz tą sztukę do perfekcji. Jako kobiety zostałyśmy wychowane na istoty nieasertywne. Stereotypowe wychowanie pomagało mężczyznom być silnymi i niezależnymi osobami. Zabranianie wyrażania własnego zdania i nauka podporządkowania się u dziewczynek procentują kłopotami z komunikacją oraz przedsiębiorczością kobiet. Na szczęście nie wszystkie zostałyśmy wychowane w duchu uległości. Możemy wzorować się na kobietach, które wiele dokonały i nie boją się otwarcie o tym mówić. Współczesne kobiety coraz częściej stają się niezależne i zacierają wszelkie granice i podziały.

Nie bój się szukać pomocy.

Nie wszystkie problemy jesteś w stanie załatwić sama lub z pomocą bliskich osób. Wiele problemów warto przepracować na terapii. Zobaczysz, że spojrzenie specjalisty z zewnątrz pomoże rozwiązać wiele problemów w sposób, na jaki sama byś nie wpadła i zrozumieć własne emocje. Aby wzmocnić psychikę skorzystaj z Wyzwań rozwojowych – z miesięcznych ćwiczeń terapeutycznych, dzięki którym wzmocnisz słabszy obszar.

Udostępnij: