miłość, związek, zdrowa relacja
Udostępnij:
Czy istnieje klucz do udanego związku? Jednego sposobu na szczęśliwą relację nie ma, ale są pewne sposoby na wzmacnianie bezpiecznej więzi. Im jest ona mocniejsza, tym większa satysfakcja ze związku. Z domu rodzinnego wychodzimy z pewnym rodzajem więzi. Mamy szczęście, jeżeli była ona bezpieczna. Jednak wiele z nas wyszło z domu z lękowym lub ambiwalentnym rodzajem więzi. A to oznacza, że mamy większą trudność w budowaniu relacji. Jak zadbać o stworzenie stabilnego i dobrego związku?

 

Doceniajcie siebie

Przyzwyczajeni jesteśmy do krytyki. Od małego wyrzucano nam co źle robimy, więc później potrafimy komunikować się w taki sposób. Nie zauważamy dobrych sytuacji, bo traktujemy je jako normę. Za to z wielką satysfakcją wytykamy błędy. Doceniajcie siebie i szukajcie tego, co dobre w partnerze.

 

Rozmawiajcie

Rozmowa to podstawa. Dzięki temu będziecie poznawać się codziennie na nowo. Bez komunikacji nie ma związku. Partner nie domyśli się co macie na myśli i czego potrzebujecie. Rozmawiajcie o Waszych doświadczeniach, uczuciach, problemach i potrzebach.

 

Randkujcie

Randkowanie nie powinno kończyć się na pierwszym etapie związku. Randkowanie to czas przeznaczony tylko dla Was. Dzięki temu możecie mieć uwagę skierowaną wyłącznie na siebie. Przypomnijcie sobie, co lubiliście robić razem i planujcie takie wspólne chwile.

 

Bądźcie na siebie uważni

Uważność na partnera to słuchanie go, zamiast zakładania że wiemy czego chce. Cały czas się zmieniamy i rozwijamy się. Nie jesteście już tą parą, która związała się ze sobą kiedyś. Taka uważność na siebie i odkrywanie się na nowo może dać nową jakość relacji.

 

Troszczcie się o siebie nawzajem

Troska jest wyrazem miłości. Jeżeli kochamy dbamy o drugą osobę i zależy nam, aby jej było dobrze. Wystarczy zapytanie o samopoczucie, czy jak partnerowi minął dzień. Taka troska daje drugiej osobie poczucia bycia kochanym, wzmacnia więź i poczucie bezpieczeństwa.

 

Pomagajcie sobie

Jeżeli któreś z Was ma gorszy czas, to dawajcie sobie wparcie i pomagajcie. Problemy wydają się najtrudniejsze, kiedy musimy mierzyć się z nimi sami. Kiedy mamy pomocną rękę, wszystko wydaje się łatwiejsze. Ważne jest w związku poczucie lojalności i możliwość wsparcia się o czyjeś ramię.

 

Bądźcie ze sobą szczerzy

Szczerość to podstawa zaufania. Łatwo je stracić, a długo zajmuje jego budowanie. Nawet jak macie trudne tematy, rozmawiajcie o nich. Rozmowa pozwoli Wam wypracować rozwiązanie. Bezpieczna relacja oznacza to, że możemy być sobą i w pełni wyrażać siebie.

 

Budujcie wspólną przestrzeń

Macie wspólne hobby? Lubicie w podobny sposób spędzać czas? To buduje relację i daje poczucie przynależności. Im więcej Was łączy, tym sprawniej i przyjemniej będzie przebiegać Wasze życie. Jeżeli nie macie wspólnej przestrzeni, testujcie różne aktywności i znajdzie coś dla siebie.

 

Okazujcie sobie uczucia

Nie tylko te nieprzyjemne. Pokazujcie przy pomocy gestów i słów, co czujecie przy bliskiej osobie. Mówcie sobie, co sprawia Wam radość, co daje spokój, co poczucie bezpieczeństwa. Mówcie co lubicie w sobie nawzajem, jakie dobre cechy w sobie dostrzegacie. I mówcie częściej „Kocham Cię”.

 

Dajcie sobie prawo do swojej przestrzeni

Czas wspólny jest ważny. Ale warto też mieć swoją przestrzeń, doświadczenia, zainteresowania i znajomych. Dzięki temu każde z Was wnosi coś nowego do związku. Takie odsunięcie się na chwilę sprawi, że możecie za sobą zatęsknić i odświeżycie związek.

 

 

Życzę Wam dużo bezpiecznej Miłości,

Asia Mielniczuk

 

Udostępnij: