Jak poradzić sobie ze strachem, z lękiem przed wojną?
Udostępnij:

Wszystkie informacje, które do nas dochodzą powodują, że przechodzimy w stan emocjonalnego kryzysu. Jak sobie poradzić z narastającym lękiem przed wojną? W związku z tym co się dzieje, strach przed wojną jest naturalną reakcją. Jest wiele niewiadomych. Nie możemy przewidzieć kiedy i jak się to zakończy. Boimy się gorszej sytuacji materialnej, niepewnej sytuacji gospodarczej, boimy się o zdrowie i życie najbliższych.  Strach jest ważnym czynnikiem psychologicznym w odpowiedzi na zagrożenie. Nie możemy pozbyć się go ze swojego życia, ale możemy go opanować. Tak, aby nie przejmował nad nami kontroli.

 

 

Jak reaguje umysł w sytuacji zagrożenia

 

Umysł w stanie zagrożenia reaguje w określony sposób. Podwyższone napięcie emocjonalne powoduje zmiany w funkcjach poznawczych. Pojawiają się trudności w koncentracji uwagi i przeciążenie informacjami. Funkcjonujemy w stanie podwyższonej emocjonalnej gotowości. W czasie kryzysu spadają nasze zdolności komunikacyjne, mamy tendencję do pomijania informacji i upraszczania komunikatów. Pod wpływem intensywnego stresu, obniża się nastrój.

 

Sposoby na poradzenie sobie z lękiem

 

Na początek skup na tym, jak reaguje Twoje ciało. Pozwól sobie poczuć lęk i wytrwaj w nim. Wiem, ze to trudne bo od lęku zazwyczaj uciekamy. Natomiast zobaczenie go i poczucie w całości sprawia, że przestaje być aż tak paraliżujący. Kiedy ogarnia Cię lęk – pierwsza aktywuje się emocjonalna część mózgu. Racjonalna część mózgu aktywuje się później. W związku z tym na początek musisz uspokoić ciało. Skup się na oddechu i rozluźnieniu mięśni. Spróbuj medytacji, jogi lub sportu. Potem przejmij kontrolę nad myślami. Zaobserwuj jakie myśli się pojawiają. Zamień je na bardziej pozytywne lub skoncentruj uwagę na czymś innym.

 

W piramidzie potrzeb Maslowa poczucie bezpieczeństwa jest tuż po potrzebach fizjologicznych. Przedłużający się stan zagrożenia paraliżuje. Dlatego daj sobie przestrzeń na złapanie dystansu. Koncentruj częściej uwagę na tym, co sprawia Ci przyjemność, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Poczucie bezpieczeństwa może dawać kontakt z ludźmi i rozmowy. Jeżeli potrzebujesz skorzystaj z pomocy psychologa.

 

Unikaj bierności, aby pozbyć się poczucia bezradności. Bezradność osłabia. Masz poczucie, że nic nie możesz zrobić, aby poprawić sytuację. W miarę możliwości staraj się podejmować działanie. To może Ci pomóc uporać się z lękiem. Działaj na rzecz uchodźców, zaangażuj się w wolontariat. Każde działanie sprawi, że poczujesz się bardziej sprawczy. Poczujesz, że masz nawet niewielki wpływ na to, co się dzieje. Poza tym działanie rozbija adrenalinę i obniża napięcie.

 

Media bazują na Twoim poczuciu strachu. Ta emocja buduje popularność treści. Używanie mocnego tytułu budzi zainteresowanie i przekłada się na klikalność i sprzedaż. Dlatego polegaj na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach wiedzy. Jeżeli źle reagujesz na zalew negatywnych informacji – odpocznij od negatywnych bodźców, aby nie podwyższać poziomu lęku.

 

Na koniec pamiętaj, aby żyć tak jak dotychczas. Nie poddawaj się panice. To tylko nakręca spiralę lęku i wpływa na kryzys społeczny i gospodarczy. Nie chowaj się w domu, ale realizuj się w dotychczasowych działaniach. Spaceruj, spotykaj się z bliskimi, uprawiaj sport, pracuj. Póki nic się nie dzieje, nie ma powodu drastycznie zmieniać życia. Jeżeli stworzenie planu B da Ci poczucie bezpieczeństwa – zrób go. Ale żyj. Bo życie przez duże „Ż” to najwyższa wartość.

Udostępnij: