psycholog, psychoterapia, online
Udostępnij:
Marzyłeś kiedyś o byciu kimś innym, życiu innym niż masz teraz? Prawdopodobnie tak, ponieważ wiele osób nie jest zadowolonych z siebie i z życia jakie prowadzi. Łatwo nam przyjmować pozycję ofiary. Szukamy winnych, narzekamy i czujemy się pokrzywdzeni.  Przez rodziców, znajomych, partnera, sytuację w kraju. Jednocześnie jest niewiele osób, które chcą nad sobą pracować i zmieniać się. Myślimy życzeniowo, gdybamy i tkwimy w emocjonalnym, życiowym czy finansowym dołku.

 

Im cięższe czasy, tym silniejszym psychicznie trzeba być.

Wobec powyższego weź sprawy w swoje ręce i odpowiedzialność za swoje życie. Polecam Ci skorzystać z sesji z psychologiem, psychoterapeutą czy coachem. Gdziekolwiek jesteś, możesz umówić się na sesje online. Wiele osób korzysta z takiej formy, aby zaoszczędzić czas. Także za granicą to wygodna forma psychoterapii, bo można rozmawiać z psychologiem w języku ojczystym. Jeżeli jednak nie czujesz się na to gotowy, nie masz w tym momencie budżetu, to możesz zacząć od autoterapii. Możesz być swoim psychologiem. Pokażę Ci jak to zrobić.

 

Czego brakowało w Twoim dzieciństwie?

Na początek wypisz rzeczy, których brakowało Ci w dzieciństwie. Chodzi o potrzeby emocjonalne i fizyczne, które nie były zaspokojone w wystarczającym stopniu. Pierwsze skojarzenia, które przychodzą Ci do głowy. Jeżeli w Twoim domu brakowało pieniędzy, to teraz może Ci na nich najbardziej zależeć. Jeżeli dostałeś za mało uwagi i zainteresowania, to właśnie tego możesz szukać. Określenie braków często pokazuje Twoje dążenia. I odwrotnie. To do czego dążysz, pokazuje czego Ci brakuje.

 

Określ jaki jesteś.

Wypisz jaki jesteś. Wszystkie cechy, które w sobie zauważasz. Następnie poproś o to samo dwie zaufane osoby i porównaj Wasze listy. Może się okazać, że inni postrzegają Cię zupełnie inaczej niż Ty sam siebie. Zazwyczaj oceniamy siebie surowiej. Nauczeni jesteśmy krytyki, bo sami byliśmy najczęściej krytykowani. Oczywiście możesz wzmocnić pewne cechy, niektóre osłabić, ale nie zmienisz się w innego człowieka. Zastanów się w czym jesteś naprawdę dobry, jakie masz wyjątkowe cechy. Twoje odpowiedzi muszą być oparte na faktach.

 

Co chcesz robić i w jaki sposób?

Czy to gdzie teraz jesteś, odpowiada temu gdzie chcesz być? Do rozwoju osobistego potrzebna jest nam informacja zwrotna. Poproś o nią osoby z Twojego dalszego otoczenia. Jak inni postrzegają Ciebie i Twoje życie. Choć wszyscy jej się obawiamy bo narusza nasz wewnętrzny obraz siebie, to jej znajomość prowadzi do odkrycia własnych braków i uczenia się nowych rzeczy. Zmierzenie się z taką informacją jest niekomfortowe, ale właściwe jej wykorzystanie sprawi, że rozwiniesz siebie. Jeżeli masz trudności z określeniem tego z czym będzie Ci najlepiej, skorzystaj z pomocy psychologa lub coacha. Pomoże Ci on odkryć potencjał. Jeżeli nie masz problemu z samodzielną pracą, lub nie stać się teraz na psychoterapię skorzystaj z ćwiczeń terapeutycznych. Znajdziesz je TUTAJ.

 

Odkryj swoją siłę.

Twoja siła to Twoje cechy i umiejętności, które kiedyś wykształciłeś aby przeżyć w trudnych warunkach. To Twój instynkt przetrwania. To cechy, które mogą Ci pomóc w czasach kryzysu. Może to być zadaniowość, działanie pod wpływem stresu czy umiejętność dopasowania się do szybko zmieniających się warunków. Zastanów się jak było u Ciebie w domu. Jaki musiałeś nauczyć się być, żeby w nim funkcjonować. Jakie umiejętności pozwalały Ci przetrwać. Od przeszłości nie uciekniemy, ale możemy ją przetransformować w taki sposób, aby z niej czerpać siłę. Pomyśl nad tym, w jaki sposób możesz teraz wykorzystać wykształcone wtedy cechy.

 

Udostępnij: