Jak rozmawiać asertywnie? Jak odmawiać? Jak nauczyć się rozmawiać?
Udostępnij:

W codziennym kontakcie przekazujemy wiele informacji. Wszystko to odbywa się przede wszystkim w trakcie codziennych rozmów. Tych realnych I wirtualnych. Dialog to najbardziej naturalny sposób komunikacji między ludźmi. Jest on dwukierunkowy i interaktywny. Oznacza to, że ​​uczestnicy rozmowy zmieniają swoje role, czasem mówiąc, a czasem słuchając. W poniższym artykule przedstawię Ci najważniejsze informacje dotyczące komunikacji interpersonalnej. Dodatkowo podpowiem, jak mówić, aby być wysłuchanym.

 

Czym właściwie jest komunikacja interpersonalna?

Komunikacja interpersonalna to nic innego niż sposób porozumiewania się przynajmniej dwóch rozmówców przy wykorzystywaniu komunikatów werbalnych i niewerbalnych. Jej głównymi celami jest wymiana informacji, emocji czy myśli. W rozmowie tej biorą udział nadawca oraz odbiorca. Tworzą oni komunikaty w odpowiednim kodzie oraz analizują wiadomości przesyłane z drugiej strony. Warto przy tym podkreślić, że komunikacja interpersonalna jest jedną z części komunikacji społecznej. Sama komunikacja interpersonalna budowana jest zazwyczaj między dwoma osobami – nadawcą oraz odbiorcą. Role te nie są oczywiście stałe i regularnie zmieniają się. Aby konkretne osoby mogły rozmawiać muszą mieć ze sobą kontakt bezpośredni, czyli ten twarzą w twarz. Mogą też mieć kontakt pośredni. Są to sytuacje, w których rozmówcy piszą pomiędzy sobą wiadomości lub rozmawiają przez telefon czy komunikatory. Aby mogli się ze sobą porozumieć muszą posługiwać się tym samym kodem. Oznacza to, że język oraz wykorzystywane podczas rozmowy gesty muszą być dla wszystkich zrozumiałe. Dlaczego wymienione elementy są tak ważne? Dlatego, że każdy z nich wpływa na to, czy się ostatecznie porozumiemy. Jeśli rozmówcy nie będą ze sobą w kontakcie lub na przeszkodzie będzie stał niezrozumiały dla wszystkich język, cel rozmowy nie zostanie osiągnięty.

 

Jak mówić, żeby nas słuchano?

Coraz więcej ludzi ma problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów. Wiele osób jest nieśmiałych, boi się opinii innych I odrzucenia. Te blokady wewnętrzne sprawiają, że trudno jest się odpowiednio porozumiewać. Sytuacje te dotyczą związku, pracy czy innych dalszych i bliskich relacji. Często z brakuje również asertywności, by odpowiednio zachować się w trakcie ewentualnego konfliktu. Oceniają lub boją się, że zostaną źle odebrani przez innych. Właśnie dlatego powiększa się liczba ludzi, którzy korzystają z porad psychologa lub też zaczynają chodzić na psychoterapię. Doskonale wiemy, że taki problem może być bardzo kłopotliwy. Właśnie dlatego poniżej przedstawię Ci kilka rad, które będą pomocne w rozmowie.

 

Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co mówisz, ale jak też to robisz. Używaj jasnych, przejrzystych komunikatów. Nie krąż wokół sprawy. Wypowiedzi powinny być zrozumiałem dla wszystkich. Nie używaj branżowego, mało zrozumiałego języka. Prosty przekaz jest najlepszy.

Zdecydowanie unikaj prowadzenia długich i nudnych monologów. Gdy chcesz kogoś nowego poznać, musisz wiedzieć, że w rozmowie zawsze biorą udział dwie osoby, czyli Ty oraz Twój rozmówca. Daj mu szansę wypowiedzenia się i nie prowadź jednoosobowego show z Twoją osobą w roli głównej. Nie występuj w roli eksperta, nie pouczaj, unikaj moralizowania.

Przed rozmową warto również się odpowiednie nastawić. Pozbądź się wszelkich uprzedzeń dotyczących danej rozmowy oraz jej przebiegu. Jeżeli na początku przyjmiesz sobie, że z rozmowy uda Ci się wyciągnąć coś ciekawego, a przy tym zostaniesz wysłuchany – jest duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Jeżeli będziesz mieć negatywne nastawienie do rozmówcy, to zablokujesz się. Wtedy możesz nadinterpretować to co druga osoba mówi i wyciągniesz błędne wnioski.

Oprócz odpowiednich słów ważny jest również głos. Czy wiedziałeś, że wszelkie emocje można bezpośrednio wyczytać z tonu jakim mówimy? Co ciekawa ważna jest także sama prędkość mówienia. Zbyt szybka wypowiedź oraz specjalne jej przeciąganie mogą być nieskuteczne podczas wygłaszania ważnych prezentacji. Optymalne jest wypowiadanie około 180-200 słów na minutę przy zmianie natężenia głosu. Unikaj mówienia cicho lub podnoszenia głosu.

Mowa ciała jest również bardzo ważna. Zarówno postawa Twojego ciała, jak i mimika są ważnym aspektem komunikacji interpersonalnej. Jeżeli chcemy być postrzegani jako pewni siebie to należy stać prosto, z lekko wypiętą do przodu piersią. Warto również zwrócić uwagę na to, by gestykulować świadomie, ale bez szybkich oraz gwałtownych ruchów. Postaraj się także utrzymać kontakt wzrokowy z Twoim odbiorcą. To jest ważnym elementem budowania głębszej więzi. Gdy przybierasz zamkniętą pozycję ciała to tworzysz dystans. Ciężko wtedy o skuteczną komunikację.

 

Podsumowując, komunikacja interpersonalna jest zupełną podstawą oraz punktem wyjścia w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Uważasz, że ten temat masz opanowany do perfekcji? A może zdarzyło Ci się być niezrozumiałą i niewysłuchaną? Jedno jest pewne. Większość ludzi w obecnych czasach ma problemy ze skutecznym porozumiewaniem się. Naucz się skutecznie komunikować z innymi oraz przełam bariery komunikacyjne. Naucz się również asertywności, a przestaniesz być biernym odbiorcą i staniesz się aktywnym rozmówcą. To zdecydowanie inwestycja, która zwraca się praktycznie natychmiastowo. Zmiana postrzegania siebie i rozmowy z drugim człowiekiem potrafi przynieść wiele pozytywów. Nie umiesz rozmawiać o awansie w pracy? A może boisz się rozmów z obcymi? Z całą pewnością jest to do przepracowania. Po więcej informacji na temat kursu zachęcamy do wejścia na Wyzwanie rozwojowe Komunikacja interpersonalna.

Udostępnij: