seligman psychologia pozytywna, dobry humor, psychologia
Udostępnij:
Osoby pozytywnie nastawione są zdrowsze niż pesymiści. Badania pokazują, że optymiści mają niższe ciśnienie, są mniej narażeni na choroby serca i układu krwionośnego, a także żyją dłużej. Dzięki pozytywnemu nastawieniu są bardziej odporni na stres i czują się szczęśliwsi. Każdego z nas dotykają problemy. Receptą na dobre samopoczucie jest to jak na nie reagujemy.

 

 

Co daje optymizm w różnych obszarach życia?

 

Zdrowie

Optymizm pomaga zapobiegać depresji i stanom lękowym. Pomaga utrzymać zdrowie i żyć dłużej. Optymiści mają niższy kortyzol. Osoby pozytywnie nastawione prowadzą zdrowszy tryb życia. Lepiej czują się fizycznie i psychicznie. U osób optymistycznych zachorowania na nowotwory i choroby serca jest o 50 % mniejsze. Mają też większą odporność immunologiczną, dzięki czemu rzadziej chorują.

 

Relacje

Optymiści budują silniejsze relacje społeczne. Mają większy szacunek do siebie i innych. Nie szukają problemów, ale rozwiązań w trudnych sytuacjach. Zależy im na społecznym wsparciu i są bardziej otwarci w relacjach. Budują trwalsze związki i czują się w nich szczęśliwsi niż pesymiści. Mają większe grono znajomych i są bardziej lubiani.

 

Praca

Pozytywnie nastawione osoby mają większą wewnętrzną motywację do pracy. Dzięki temu częściej odnoszą sukcesy. Są bardziej wytrwałe i skoncentrowane na celu. Szukają rozwiązań i mają większą łatwość w podejmowaniu decyzji. Optymiści są bardziej produktywni i zmotywowani. Więcej też sprzedają i osiągają lepsze wyniki. Lepiej oceniają swoją pracę i więcej zarabiają.

 

Jak zmieniać nastawienie?

Jak siebie oceniasz? Czy uważasz, że masz pecha czy sprzyja Ci szczęście. To zmienia Twoje nastawienie do życia. Może ono dodawać Ci lęku lub odwagi. Przyjrzyj się temu jak traktujesz porażki. Czy to koniec świata czy informacja zwrotna, z której możesz wyciągnąć wnioski? Co myślisz o swoich planach? Czy tworzysz czarne scenariusze czy wierzysz, że je zrealizujesz? 99 % tych czarnych scenariuszy nigdy się nie wydarzy. A nawet jeśli, to jak sobie z nimi poradzisz. Przestań zamartwiać się czymś czego nie ma „tu i teraz”. Zobacz swoje mocne strony i jak wiele razy radziłeś sobie z trudnościami. Przestań koncentrować się na zagrożeniach, a częściej dostrzegaj szanse w życiu. Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Obserwuj swoje myśli. Co do siebie mówisz? Częściej krytykujesz się czy chwalisz? Zmiana myślenia spowoduje „udeptywanie” nowych neuronalnych ścieżek w swoim mózgu. To trochę trwa. Nie staniesz się optymistą z dnia na dzień. To proces. Ale warty przejścia go, bo nawet jak będzie gorzej to jest bardziej prawdopodobne, że to właśnie Ty dasz sobie radę.

Uśmiechnij się Kochanie 🙂

Asia

Udostępnij: