Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? Objawy nerwicy lękowej.
Udostępnij:

Strach to naturalna ludzka emocja, lecz gdy staje się nadmierny i nie jest wynikiem realnego zagrożenia, może bardzo dotkliwie utrudnić życie. Nerwica lękowa więzi człowieka we własnym ciele, paraliżuje go i nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. Chory funkcjonuje w nieustannym lęku, boi się o własne zdrowie i życie, co powoduje jeszcze większy lęk i wpadanie w błędne koło. Symptomy nerwicy lękowej często mylone są z objawami innych chorób. Czym jest nerwica? Jakie są jej objawy i rodzaje oraz jak leczyć nerwicę lękową?

Co to jest nerwica – przyczyny, rodzaje i objawy

Nerwica jest potocznym określeniem szerokiej grupy zaburzeń lękowych. Dotykają one głównie osoby w wieku 25-45 lat. Nerwica jest poważnym zaburzeniem, którego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Jej przyczyn należy szukać w urazach psychicznych, silnych przeżyciach, nadmiernym stresie czy przeciążeniu organizmu. Wpływa ona na życie prywatne oraz zawodowe, dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych oznak choroby, warto jak najszybciej udać się do psychoterapeuty, psychologa bądź psychiatry.

Nerwica związana jest w wieloma zaburzeniami lękowymi, jednak najbardziej znane i najczęściej występujące to:

  • Nerwica natręctw – jest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. U chorego pojawiają się natrętne myśli i wyobrażenia oraz powtarzające się czynności, których zadaniem jest wyciszenie lęku (np. notoryczne mycie rąk).
  • Nerwica serca – oznacza szereg dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz pokarmowego (np. ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca).
  • Nerwica żołądka – często przypomina chorobę wrzodową, jednak jej przyczyną są problemy psychiczne (np. nudności i wymioty).
  • Nerwica wegetatywna – rodzaj nerwicy najtrudniejszy do leczenia. Jej przyczyną jest nadmierna pobudliwość nerwowa (np. silny ból brzucha, nadmierna potliwość).
  • Nerwica neurasteniczna – dotyka osób, które są narażone na długotrwały stres. Przyczyną neurastenii najczęściej są problemy rodzinne oraz zawodowe (np. huśtawki nastrojów, drażliwość).
  • Nerwica lękowa – zespół zaburzeń lękowych u podstawy których często leży trauma lub niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie (np. nadmierna potliwość, drżenie kończyn).

Mechanizm błędnego koła, czyli jak rozpoznać nerwicę lękową?

Presja otoczenia, wysokie wymagania, długotrwały stres czy podleganie ciągłej ocenie to główne przyczyny pojawienia się lęku. Strach towarzyszy człowiekowi od samego początku, będąc jego sprzymierzeńcem. Alarmuje nas o niebezpieczeństwie, dlatego jesteśmy w stanie uniknąć zagrożenia. A co, jeśli pojawia się gdy nie ma zagrożenia? Wówczas organizm reaguje nieadekwatnie do sytuacji, co wywołuje jeszcze większe poczucie zagrożenia i silniejszą reakcję organizmu. Takie zjawisko nazywa się mechanizmem błędnego koła lęku.

Zespół lęku uogólnionego, czyli nerwica lękowa, jest chorobą przewlekłą. Jest ona w stanie zupełnie sparaliżować funkcjonowanie chorego, który boi się właściwie zawsze. Czasem dochodzi do sytuacji, że osoba cierpiąca na nerwicę lękową wcale nie opuszcza domu, boi się o własne zdrowie i życie, a nawet ma halucynacje. Co ważne, chory nie pamięta kiedy czuł się zrelaksowany.

Nerwica lękowa objawia się w różnorodny sposób. U chorego mogą pojawić się zaburzenia funkcji poznawczych, problemy emocjonalne oraz symptomy somatyczne. Każdy przypadek nerwicy jest indywidualny. Uciążliwe ataki paniki czy nieustanne zamartwianie się to objawy, które powodują cierpienie oraz ogromną bezradność i ciężko je opanować. Osoby cierpiące na nerwicę lękową często charakteryzuje osobowość typu A i nadmierny perfekcjonizm. W przebiegu choroby pojawiają się także zaburzenia emocjonalne w postaci ukierunkowanego lub nieokreślonego lęku.

Jak walczyć z nerwicą lękową?

Jak leczyć nerwicę? Takie pytanie często zadają sobie chorzy oraz ich najbliżsi. Leczenie nerwicy lękowej polega głównie na odpowiedniej psychoterapii. W tym czasie pacjent musi nauczyć się rozpoznawać symptomy wywołujące u niego lęk i znaleźć rozwiązanie, by sobie z nim poradzić. Samego strachu nie można zwalczyć. To on właśnie mobilizuje nas do działania i rozwoju. Psychoterapia jest rozwiązaniem, które pozwala przywrócić równowagę do tego stopnia, by strach w życiu chorego pełnił korzystną rolę. Zamiast walczyć z lękiem i ciągle przed nim uciekać może warto wyjść mu naprzeciw i zapisać się na sesję.

Najkorzystniejszym sposobem na leczenie nerwicy lękowej jest psychoterapia połączona z leczeniem farmakologicznym. Tabletki na nerwicę wspierają organizm obniżając napięcie od strony fizjologicznej. Psychoterapia natomiast pozwala odkryć zupełnie nowe, alternatywne zachowania, mechanizmy oraz sposoby myślenia, pozwalające na wyjście z kryzysu i wprowadzenie istotnych zmian w zakresie funkcjonowania.

Pamiętaj: nieleczona nerwica pogłębia się, a życie osób chorych jest coraz trudniejsze. Jeśli zaobserwujesz u siebie lub u swoich najbliższych niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli dopadnie Cię nerwica lękowa, leczenie samemu może nie wystarczyć. Techniki relaksacyjne czy zmiana sposobu myślenia to tylko półśrodki. Jedynie pomoc psychologa lub psychiatry pozwoli Ci wyleczyć się z nerwicy.

 

Jeżeli cierpisz na nerwicę lękową, korzystasz z psychoterapii i chciałabyś wspomóc leczenie ćwiczeniami skorzystaj z Programu Rozwojowego POKONAJ NERWICĘ.

W załączniku możesz sprawdzić, czy masz osobowość typu A. Takie osoby są bardziej narażone na zachorowanie na nerwicę.

 

Plik do pobrania

Udostępnij: