jak radzić sobie ze stresem
Udostępnij:
Emocje potrafią wyczerpać. I te przyjemne i te nieprzyjemne. Jeżeli funkcjonujesz długo w stanie pobudzenia to kosztuje to Twój organizm sporo wysiłku. Konsekwencją stresu jest osłabienie układu nerwowego, bo organizm nieustanie wydziela hormon stresu – kortyzol. Organizm cały czas pozostaje w stanie zagrożenia, dlatego może zacząć walczyć ze sobą. Stąd choroby autoimmunologiczne. Jak temu zapobiegać, zamiast leczyć?
Zapobiegnie przeciążeniu psychicznemu i fizycznemu

Tak szybko żyjemy, że zapominamy o podstawach. Wydaje nam się, że to co bardziej skomplikowane, tym lepiej działa. Zamiast dodawać kolejne rzeczy do swojego życia – zacznij odejmować. Układ nerwowy i tak musi radzić sobie z wieloma rzeczami. Przetwarzamy 90 % więcej informacji dziennie niż nasi przodkowie. Dziś przypomnę Ci podstawy. Proste sposoby, które są fundamentem zadbania o układ nerwowy. Bo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Mindfulness

Obserwuj swoje stany emocjonalne. W sytuacji stresowej zamknij na chwilę oczy i skieruj całą swoją uwagę do wewnątrz. Skoncentruj się na uczuciach, które pojawiają się w Tobie. Obserwuj w ciszy. Pozwalaj emocji po prostu być. Nawet jeśli jest nieprzyjemna, akceptuj jej obecność. Dzięki temu jej odczuwanie będzie znacznie krótsze. Obserwując swoje emocje pamiętaj, aby to robić bez oceniania ich, bez uciekania. Każda z nich jest ważna. Jeżeli zaakceptujesz ich obecność i przestaniesz z nimi walczyć, to szybko opadną. Koncentruj się na tym co dzieje się „tu i teraz”. Doświadczaj świata wszystkimi zmysłami. Życie toczy się w teraźniejszości, a nie w Twojej głowie.

 

Aktywność fizyczna

Ruch to najlepsza forma rozładowania napięcia, bardzo potrzebna mięśniom i umysłowi. Ruch jest dobry w każdej postaci. Dobierz formę aktywności najlepszą dla siebie. Jeżeli odczuwasz duże napięcie, skorzystaj z prostych i szybkich metod na jego rozładowanie, np.: ściskaj w dłoni gumową piłeczkę, poćwicz, spaceruj, posprzątaj dom. Rób cokolwiek co pomaga wydatkować nagromadzoną energię. Włącz na YouTube trening autogenny Schultza lub Jacobsona. Metody te polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu partii ciała. Skutecznie redukują napięcia.

Odżywianie

Jedz regularnie. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu spadkowi cukru we krwi. To on sprawia, że jesteś bardziej rozdrażniony i łatwiej wpadasz w złość. W diecie antystresowej skup się na uzupełnianiu niedoborów witamin A, B, C, a także magnezu, potasu i cynku. Jedz częściej: orzechy laskowe, pestki dyni, migdały, zarodki pszenne, kaszę gryczaną, banany, warzywa strączkowe, płatki owsiane, szpinak, gorzką czekoladę o zawartości kakao minimum 70%, suszone morele, pomidory, ryby morskie, owoce morza, olej lniany i rzepakowy. Zamiast sięgać po tabletki uspakajające, pij naturalne herbatki. Napar z melisy, mięty, rumianku czy dziurawca ukoi Twoje nerwy.

Odpoczynek

Relaksuj się. Planuj odpoczynek. Weź ciepłą kąpiel, rozluźnij ciało i wycisz emocje. Poleż w jacuzzi, skorzystaj ze SPA, pójdź na basen. Woda uspokaja i koi emocje. Kontakt z wodą sprawi, że poczujesz się bezpiecznie, zrelaksujesz się w pełni. Zapal wieczorem świeczki, użyj aromatycznych olejków czy kadzidełek. Przyjemne zapachy sprawią, że szybciej się rozluźnisz. Częściej spędzaj czas na łonie natury i otaczaj się zielenią.

 

Sen

Wysypiaj się. Sen to Twój sojusznik w walce ze stresem. Regeneruje, dodaje sił i wzmacnia system odpornościowy. Jeżeli jesteś wypoczęty, będziesz mniej drażliwy i łatwiej poradzisz sobie w stresujących sytuacjach. Brak snu jest silnym stresorem dla organizmu. Zauważyłeś już pewnie, że jak porządnie się nie wyśpisz to jesteś bardziej rozdrażniony. Jeżeli masz problem ze snem to spróbuj wieczorem wypić melisę, wziąć melatoninę lub wypisać wszystkie natrętne myśli, które krążą Ci po głowie.

 

Negatywne skutki stresu odczuwają najbardziej osoby niecierpliwe, wrogo nastawione do otoczenia, agresywne, żyjące w pośpiechu, nadmiernie rywalizujące i dążące do celu za wszelką cenę. Natomiast u osób o cierpliwych, pokojowo nastawionych, żyjących spokojnie i skłonnych do współpracy, rzadziej dochodzi do nasilenia objawów stresu. Jeżeli masz większy problem ze stresem zapraszam Cię do treningu mentalnego. Znajdziesz go TUTAJ. Całe życie spędzisz ze sobą, więc dbaj o siebie. Zadbaj o profilaktykę, zamiast leczyć skutki stresu.

Udostępnij: